Bârika-i hakikat, müsâdeme-i efkârdan doğar

2. Abdülhamid Han Padişah Olmasa Dünya Markası Olurdu

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Vefatının 100. Yılında Sultan II. Abdülhamid etkinlikleri kapsamında düzenlenen konferansta konuştu.

2. Abdülhamid Han Padişah Olmasa Dünya Markası Olurdu

 Vefatının 100. Yılında Sultan II. Abdülhamid etkinlikleri kapsamında Prof. Dr. İlber Ortaylı bir konferans verdi.

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuşun katılımıyla düzenlenen konferans, İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası Doktora Salonunda gerçekleştirildi.

Ortaylı, 2. Abdülhamidin yanı sıra o döneme ait Osmanlı dışındaki siyasi gelişmeleri de katılımcılarla paylaştı.

2. Abdülhamid için söylenen Kızıl Sultan, Pinti Hamid gibi ifadelerin yakışıksız olduğunu vurgulayan Ortaylı, Sultan Abdülhamid Han tahta çıktığı zaman kendisinin istemediği ve çok vatanperver fakat yanlış bir politikayla sürüklendiğimiz bir harple karşılandı. Bunu önlemek durumu söz konusu değildi. dedi.

Prof. Dr. Ortaylı, o dönemde Rusyanın panslavizm politikası yürüttüğünü belirterek, Aslında bunun öncülüğünü yapacak durumda değildi fakat müthiş bir panslavist dalga yayılmıştı ve içeride bazı insanlar Acaba biz Rus muyuz yoksa Slav mıyız? diye sormaya başladı. Tolstoy böyledir, Bendiksen böyledir ama bazıları da içlerinde Dostoyevski de vardır İstanbula çan takmaya hazırlanıyorlardı. Balkanlar kaynıyordu. Bu ülkede huzur artık bozulmuştu. Bütün Slav dünyası gibi, Avusturya Slav dünyası nasılsa Osmanlı Slav dünyası da kıpırdama halindeydi. Bu kıpırdanma giderayak barut fıçısına dönüştü. Devlet tabii bununla baş etmek zorundaydı. Bu ayaklanmaların hepsi bastırılabildi. diye konuştu.

Sultan Abdülhamid devrine topraklarımızın çok önemli kısımlarını kaybederek girdik

Abdülhamid Han tarafından ilan edilen 1876 anayasası ve meclisten bahseden Ortaylı, şunları kaydetti:

Bu meclisin bir özelliği vardı. Hiçbir büyük imparatorlukta idare edilen halklar bu kadar rahat temsil edilmezdi. 1905te kurulacak ilk Rusya dumasında sadece 3 tane Müslüman mebus vardı, Yahudi mebus hiç yoktu. Düşününüz ki dünyanın en kalabalık Yahudi ülkesiydi o zamanlar, dünyanın kalabalık Müslüman ülkelerinden biriydi Hindistandan sonra. Yani aşağı yukarı Rusya Müslümanlarının sınırı Kırım Volgadan başlar Çin sınırına, Türkistana kadar uzanır. Üstelik buradaki temsilin bu kadar sınırlı tutulması şaşılacak şeydi. Biz 3te 1 miktarda gayrimüslim üyeyle parlamentoyu topladık.

Ortaylı, iç ve dış diplomasinin önemine değinerek, Sultan Abdülhamid devrine, topraklarımızın çok önemli, bereketli kısımlarını kaybederek girdik. Bulgaristan ve Dobruca bugünkü sınırlar itibariyle... Maalesef kaybedilenden çok kaybedilecek şeyler başladı. Hemen Berlin kongresinin arifesinde Ermeni olayları hızlandı. Rejimle, Osmanlılıkla bağdaşan ve bu imparatorluğu kabul eden Ermenilerin dahi tasvip etmeyecekleri hareketler ve gruplaşmalar başladı. Yani bir nevi 18211829 Yunan ayaklanmasının başarısını 50 sene gecikerek takip eden bir ikinci unsur ortaya çıkmıştı. ifadelerini kullandı.

2. Abdülhamid döneminin araştırılmasında geç kalındığını vurgulayan Ortaylı, (2. Abdülhamid) Bazı konularda son derece yatıştırıcı, olayları önceden gören bir tarafı vardı, bir tarafıyla da yapacak bir şeyi yoktu. Çünkü Türkiyenin aydın sınıflarının maalesef yetişme tarzları ve bilgileri gelişen dünyanın problemlerini kavrayacak durumda değildi. değerlendirmesinde bulundu.

Kurtulmuştan Ortaylıya hediye

İlber Ortaylı, 2. Abdülhamid Hanın İslam dünyasında aktif olmayı kendisine şiar edindiğine işaret ederek, Türkiye dışındaki Müslümanların yetiştirilmesinde çok büyük katkıları olduğunu anlattı.

Abdülhamid Hanın eğitime verdiği öneme dikkati çeken Ortaylı, Avrupa yaşamını, müzik ve dünyadaki sanatı da yakından takip ettiğini dile getirdi.

Ortaylı, 2. Abdülhamidin marangozluğunun en iyi İstanbul Müftülüğündeki şeriyye sicilleri arşivinde görülebileceğinin altını çizerek, (2. Abdülhamid) birinci sınıf bir sanatkar, padişah olmasa herhalde milyarder olurdu. Dünyanın her yerinde marka olurdu. şeklinde konuştu.

Konferansın ardından, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, İlber Ortaylıya hediye takdiminde bulundu.

Muhabir: Musa Alcan

Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık