Antalya’da ırmaklar ile dere taştı, iş yerleri ve tarım alanlarını su bastı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Antalya’da ırmaklar ile dere taştı, iş yerleri ve tarım alanlarını su bastı
Manavgat ilçesinde su basan tatil sitesinde mahsur kalanlar ekiplerce tahliye edildi. Alanya’da aşırı yağış nedeniyle sera ve tarım arazileri su altında kaldı.

ANTALYA (AA) Antalya'nın Serik, Manavgat ve Alanya ilçelerinde, yağışların ardından Köprüçay, Alaraçayı ve Manavgat ırmakları ile Karpuzçay Deresi'nin taşması sonucu iş yerlerini, tatil sitelerini, muz seralarını ve narenciye bahçelerini su bastı.

Bölgede 5 gündür etkili olan ve zaman zaman sağanağa dönüşen yağışlar dolayısıyla debisi yükselen Köprüçay Irmağı taştı. Belkıs Mahallesi'nde ırmağın çevresinde bulunan birçok iş yeri ve narenciye bahçeleri suyla doldu.

Restoran sahiplerinden Osman Gündoğdu, sabaha karşı gelen telefonla ırmağın taştığını öğrendiğini söyledi.

Haberi alır almaz iş yerine geldiğini anlatan Gündoğdu, "Restoranın ırmağa yakın kısmındaki masa ve sandalyeleri topladık. Suların daha fazla yükselmesiyle iş yerimi su bastı." dedi.

Tatil sitesinde mahsur kalanlar tahliye edildi

Manavgat'ta da Manavgat Irmağı'nın taşması sonucu bölgedeki bazı iş yerlerini su bastı.

Karpuzçay Deresi'ndeki taşmanın ardından Kızılot Mahallesi'ndeki ATO Tatil Sitesi'ne su doldu.

Evlerinde mahsur kalanların yardım çağrısı üzerine jandarma, itfaiye, AFAD, Manavgat Belediyesi ve İHH Arama Kurtarma ekipleri, bölgeye sevk edildi.

Bazı vatandaşlar, Manavgat Belediyesinin iş makineleri ve arama kurtarma ekiplerinin botlarıyla evlerinden alındı. Mahsur kalan bir köpek de botla kurtarıldı.

Belediye ve itfaiye ekipleri, sitede su tahliye çalışması başlatıldı.

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, bölgeye gelerek incelemelerde bulundu, ekiplerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Sözen, gazetecilere, derenin suyunun lodosun etkisiyle denize dökülemeyip geri gelmesiyle tatil sitesinin zemin katlarını su bastığını söyledi.

Lodosun durmasıyla suların boşalmaya başladığını belirten Sözen, tatil sitesi sakinlerine elektriklerin olmamasından dolayı ısınmaları için soba ve ışıldak ile sıcak yemek verileceğini ifade etti.

Sözen, "Manavgat Irmağı'ndaki su seviyesinin yükselmesiyle ilgili şu anda tehlikeli bir durum yok." dedi.

İlçedeki bazı tarım alanları ile muz seraları da taşkından etkilendi.

Alanya'da sera ve tarım arazileri su altında kaldı

Alanya'da ise son 24 saatte metrekareye 71 kilogram yağış düştü. Yağışlar nedeniyle bazı tarım alanlarını ve seraları su bastı.

Alara Mahallesi'nde Alaraçayı'nı besleyen bazı derelerin taşması nedeniyle muz seraları ve portakal bahçeleri suyla doldu.

Vatandaşlar, suların tahliyesi için çalışmalara başladı.

Çiftçilerden Bülent Erdem, ilçede 23 gündür havaların bozuk olduğunu söyledi.

Önce fırtınayla uğraştıklarını anlatan Erdem, şöyle konuştu:

"Dün gece de çok yağmur yağdı. Bu kadar yağmur beklemiyorduk. Sabah geldiğimizde seralarımızın su altında olduğunu gördük. Afet derecesinde bir yağmur yağdı. Dereler taştı, seramız komple su altında kaldı. Seramızda su baskınından dolayı naylonlarda açılma oldu. Daha yeni gübrelerimizi sermiştik. Gübre diye bir şey kalmadı. Muzların dibi komple su altında. Yeni gıda ve kimya takviyeleri yapmamız gerekiyor. Yeni fidanlarımız da zarar gördü."

Üretici Mehmet Akıncı ise 15 dönüm muz serasının su altında kaldığını belirterek, "Bugün aşırı yağış nedeniyle araçların geçtiği yol kapandı. Biz bir şekilde seramızı zarar görse de kurtardık. Allah daha sıkıntılı olanlara yardım etsin." ifadelerini kullandı.

İlçe genelinde yağışların etkisini yarına kadar sürdüreceği öğrenildi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bolu Dağı’nda kar yağışı ve sis etkisini sürdürüyorÖnceki Haber

Bolu Dağı’nda kar yağışı ve sis etkisini...

İran yapımı ”Kara Kedi” filminin özel gösterimi İstanbul’da yapıldıSonraki Haber

İran yapımı ”Kara Kedi” filminin özel gö...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!