Dünyayı açlıktan kurtardı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Dünyayı açlıktan kurtardı
Türkiye’nin Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş sonrası yaşanan ‘tahıl krizini’ çözen adımları Alman gazetesinde manşet oldu. Gazete, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tahıl koridoru anlaşmaları ile dünyada 400 milyon insanı ölümden kurtardığını belirtti.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle yaşanan küresel çaptaki ‘tahıl krizi’ Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın politikası ile çözüldü. İki ülke anlaşma yapan Türkiye’nin öncülüğü ile birlikte 13 milyon ton tahıl taşındı. 520 geminin sevkiyat için Ukrayna’ya gittiği Milli Savunma Bakanlığı tarafından duyulurken gemilerde mısır, buğday, ayçiçeği küspesi, ayçiçeği yağı, şeker pancarı, soya, bezelye ve arpa gibi gıdaların sevk edildiği belirtildi.

ALMAN GAZETE MANŞETLERİNE TAŞIDI

Küresel çapta yaşanan krizin çözülmesi ile Alman Bild gazetesinin de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı manşetlerine taşımasına neden oldu. Dünyanın takdir ettiği bu başarı ile gazete, Rus donanmasının Ukrayna limanlarını yaklaşık altı ay süreyle bloke ettiğini, bu nedenle tahıl ihraç edilemediğini hatırlattı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın devreye girdiğine değindi.

400 MİLYON KİŞİ KURTULDU

Bild, "Çünkü İstanbul'daki boğaz, Karadeniz ile Akdeniz arasındaki tek bağlantı. Yani Erdoğan'ın izni olmadan hiçbir Rus gemisi içeri girip çıkamaz. Erdoğan, bu avantajı, Putin'in temmuz ayında Ukrayna ile bir tahıl anlaşması imzalamasını sağlamak için kullandı. Abluka sona erdi. Birkaç hafta sonra, ilk Ukrayna yük gemisi hareket etti" dedi. NASA'nın aylarca çektiği uydu görüntülerini dayanak gösteren gazete, Rusya'nın toprak kazanımı nedeniyle bu yıl hasadın 50 milyon tona gerilediğine de vurgu yaptı. Bild'in haberinde, dünya genelinde 400 milyon kişinin hayatta kalabilmesi için Ukrayna tahılına ihtiyaç duyduğuna dikkat çekildi. Haberde ayrıca Rusya'nın savaşın başından bu yana Ukrayna'da yaklaşık 1 milyar dolarlık 5.8 milyon ton buğdayı çaldığı ileri sürüldü.

Kaynak:TGRT Haber


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Alışveriş poşetine zam mı geliyor?Önceki Haber

Alışveriş poşetine zam mı geliyor?

Almanya'da Darbe operasyonu...Sonraki Haber

Almanya'da Darbe operasyonu...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!