Kurban satışında "tokalaşmalı pazarlık" yasağı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kurban satışında "tokalaşmalı pazarlık" yasağı
Kayseri'de kurbanlık satışı sırasında tarafların el sıkışıp pazarlık yapma geleneğine bu yıl izin verilmeyecek

KAYSERİ (AA) Kayseri Ticaret Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, bu yıl kurbanlık satışında "tokalaşmalı pazarlık" geleneğini yasakladıklarını bildirdi.

Bağlamış, yazılı açıklamasında, Kurban Bayramı öncesi bazı kararlar aldıklarını belirtti.

Büyükbaş hayvanın canlı kilogram fiyatının 2425 lira, küçükbaş hayvanın ise 2728 lira olduğunu kaydeden Bağlamış, büyükbaşta kişi başı hisse miktarının 23 bin lira olduğunu, küçükbaş kurbanlığın ise 15002 bin lira arasında satılacağını aktardı.

Bağlamış, "Kombinalardaki kesim ücreti büyükbaş için 750, küçükbaş için 150 lira olarak belirlendi. Parçalama için de aynı ücret tarifesi uygulanacak. Et çekim ücreti kilogramı 2 lira olarak belirlendi." ifadelerini kullandı.

Tokalaşmalı pazarlık yasak

Bağlamış, koronavirüsle mücadele kapsamında da bazı önlemler aldıklarını aktararak, şunları kaydetti:

"Kurban Bayramı'nda bir gelenek olan tokalaşarak hayvan satış işlemi, bu bayramda olmayacak. Sosyal mesafe kuralına uyulacak ve maske kullanımı zorunlu olacak. Kurban satış ve kesim yerlerinde, uygun giriş ve çıkış kapıları oluşturulacak. Kurban satış yerinin etrafı sınırlandırılacak ve çadırlar arası mesafe en az 2 metre olacak. Maskesiz girişlere de izin verilmeyecek. Ayrıca girişlerde vatandaşlarımızın el dezenfeksiyonu ve ateş ölçümü de titizlikle gerçekleştirilecek."

Kurban kesimi için, Tarım ve Orman Bakanlığından ruhsat almış mezbaha ve kombinalar ile belediyelerce belirlenen geçici kesim yerleri, besi çiftliklerinin tercih edilmesi gerektiğini belirten Bağlamış, küpesi olmayan hayvanların alınmaması uyarısında bulundu.

Bağlamış, vatandaşların, aldıkları kurbanlık hayvanları küpe numarası ile "HAYSAG" mobil uygulamasından sorgulayabileceklerini de hatırlattı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Biriktirdiği paraları yanlışlıkla sobada yakan kadının mağduriyeti giderildiÖnceki Haber

Biriktirdiği paraları yanlışlıkla sobada...

Koronavirüs salgınında gönüllü çalışan tıp fakültesi son sınıf öğrencilerine teşekkür belgesi Sonraki Haber

Koronavirüs salgınında gönüllü çalışan t...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!