Mısır Dışişleri Bakanı, Tunus Cumhurbaşkanı Said’in kararlarına Sisi’nin desteğini iletti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Mısır Dışişleri Bakanı, Tunus Cumhurbaşkanı Said’in kararlarına Sisi’nin desteğini iletti
Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri: ”(Mısır) Cumhurbaşkanı Sisi, Tunus halkının iradesini gerçekleştirmek için Tunuslu mevkidaşının aldığı tarihi kararlara yönelik tam desteği, saygısı ve takdirini iletti”

TUNUS (AA) Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Tunus'un başkentine gerçekleştirdiği ziyarette, Cumhurbaşkanı Kays Said'in aldığı "tarihi kararlara" ülkesinin tam destek verdiğini söyledi.

Tunus Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Said, başkent Tunus'u ziyaret eden Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri'yi kabul etti.

Cumhurbaşkanı Said'in, görüşmede, iki ülke arasındaki mevcut ve güçlenen iş birliği ve koordinasyona bağlılığını vurgulayarak, "Mısır'ın güvenlik ve istikrarının Tunus'un istikrarı için önemini" dile getirdiği belirtildi.

Cumhurbaşkanlığından yayınlanan görüntülerde konuşan Şukri de "(Mısır) Cumhurbaşkanı Abdulfettah esSisi, Tunus halkının iradesini gerçekleştirmek için Tunuslu mevkidaşının aldığı tarihi kararlara yönelik tam desteği, saygısı ve takdirini iletti." dedi.

Şukri, "Tunus Cumhurbaşkanı'nın bilgeliğine ve ülkeye istikrarlı biçimde anayasal düzlemde liderlik yapacağına Mısır'ın güvencinin tam olduğunu" söyledi.

Tunus'ta ne olmuştu?

Tunus'ta 25 Temmuz'da hükümet ve muhalefet partilerine yönelik kitlesel protestolar yapılmış, çıkan olaylarda başta Nahda Hareketi olmak üzere bazı parti merkezlerine saldırılar düzenlenmişti.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said de kendisine olağanüstü yetkiler tanıyan Anayasa'nın 80. maddesini hayata geçirdiğini duyurmuştu. Said, bu adımıyla Meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını, mevcut Başbakan Hişam elMeşişi'yi azlettiğini ve kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını açıklamıştı.

Bu kararların ardından parlamentoya gitmeye çalışan Tunus Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi Lideri Raşid elGannuşi ile beraberindeki milletvekillerini askerler Meclise almamıştı.

Cumhurbaşkanı Kays Said'in kararları üzerine halkı barışçıl mücadeleye çağıran Gannuşi, yasal bir dayanağı bulunmayan bu adımın bir "darbe girişimi" olduğunu vurgulamıştı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Manavgat’taki orman yangınında sığındıkları villayı alevler saran aile, havuzun içinde beklediÖnceki Haber

Manavgat’taki orman yangınında sığındıkl...

Aydın’da iki ilçede orman yangını çıktıSonraki Haber

Aydın’da iki ilçede orman yangını çıktı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!