Otoyollarda yeni hız sınırı uygulaması yarın başlıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Otoyollarda yeni hız sınırı uygulaması yarın başlıyor
Yeni Hız sınır uygulama ile Edirneİstanbul (Avrupa otoyolu), İstanbulAnkara (Anadolu Otoyolu), NiğdeMersinŞanlıurfa (NiğdeTarsus kesimi, TarsusŞanlıurfa kesimi) ile ÇeşmeİzmirAydın (Çeşmeİzmir kesimi ile İzmirAydın kesimleri) otoyollarının mevcut 120 kilometre/saat olan hız sınırı, 10 kilometre/saat daha artırılarak 130 kilometre/saate yükseltildi Kuzey Marmara otoyolunun SakaryaKurtköyOdayeriKınalı bölümü, MalkaraÇanakkale, Gebzeİzmir/MenemenÇandarlı, AnkaraNiğde otoyollarında ise 120 kilometre/saat olan hız sınırı 20 kilometre/saat artırılarak 140 kilometre/saate çıkarıldı

ANKARA (AA) İçişleri Bakanlığı, yarından itibaren başlayacak yeni uygulama ile hız sınırının Edirne'den Şanlıurfa'ya kadar uzanan otoyolda (AnkaraNiğde arası hariç) 130 kilometre/saate, Kuzey Marmara, İstanbulİzmir, AnkaraNiğde otoyollarında ise 140 kilometre/saate çıkarılacağını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun imzasıyla 81 il valiliğine, otoyollardaki otomobil hız sınırlarına ilişkin yazı gönderildiği hatırlatıldı.

Yazıda Karayolları Trafik Kanunu'nun "Hız Sınırları" başlıklı 50. maddesinde, motorlu araçların cins ve kullanma amaçlarına göre sürülebileceği en çok ve en az hız sınırları, şehirlerarası çift yönlü karayollarında 90 kilometre/saat, bölünmüş yollarda 110 kilometre/saat, otoyollarda 120 kilometre/saat hızı geçmemek üzere yönetmelikte belirlendiği anımsatıldı.

Bu kapsamda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının da uygun görüşü alınarak, otomobiller için otoyollarda yeni hız sınırları belirlendi.

Buna göre, 1 Temmuz'da başlayacak uygulama ile Edirneİstanbul (Avrupa otoyolu), İstanbulAnkara (Anadolu Otoyolu), NiğdeMersinŞanlıurfa (NiğdeTarsus kesimi, TarsusŞanlıurfa kesimi) ile ÇeşmeİzmirAydın (Çeşmeİzmir kesimi ile İzmirAydın kesimleri) otoyollarının mevcut 120 kilometre/saat olan hız sınırı 10 kilometre/saat daha artırılarak 130 kilometre/saate yükseltilecek.

Kuzey Marmara otoyolunun SakaryaKurtköyOdayeriKınalı bölümü, MalkaraÇanakkale, Gebzeİzmir/MenemenÇandarlı, AnkaraNiğde otoyollarında ise 120 kilometre/saat olan hız sınırı 20 kilometre/saat artırılarak 140 kilometre/saate çıkarıldı.

Ayrıca yapımı devam eden ve yeni projelendirilecek otoyollar hizmete açıldıklarında, 120 kilometre/saat olan hız sınırı 20 kilometre/saat artırılarak 140 kilometre/saate yükseltilecek.

Hız sınırlarının yeniden belirlendiği uygulama kapsamında, otoyolların yol standartlarının dikkate alındığı, otoyollarda trafik işaretlemelerine yönelik çalışmaların da tamamlandığı aktarıldı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sağlık Bakanı Koca: Bir hastamızda maymun çiçeği hastalığı tespit edildiÖnceki Haber

Sağlık Bakanı Koca: Bir hastamızda maymu...

MSB: Üç bölgede 29 terörist etkisiz hale getirildiSonraki Haber

MSB: Üç bölgede 29 terörist etkisiz hale...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!