Akkuyu Santrali Dünya Medyasında

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Akkuyu Santrali Dünya Medyasında
Akkuyu dünyada manşet: Büyük bir milli proje


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in canlı bağlantıyla katıldığı Akkuyu Nükleer Santrali'nin açılışı CNN International'dan Al Jazeera'ya, BBC'den Bloomberg'e, Wall Street Journal'dan The Moscow Times'a dünya basınında yankı uyandırdı.

Mersin'de inşa edilen Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ne ilk taze yakıtın getirilmesi ile Türkiye seçimleri uluslararası medyanın manşetlerinde geniş yer buldu. Akkuyu'nun resmen 'nükleer santral' statüsüne kavuştuğu törene, Türkiye ve Rusya liderleri video konferans yöntemiyle katıldı.

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçirdiği rahatsızlığın ardından ilk kez Akkuyu Nükleer Santrali açılışında göründüğünü bildiriyor. Erdoğan'ın iki gün boyunca programlarını iptal ettiğini hatırlatan AP, video konferans görüntüsünde 69 yaşındaki Cumhurbaşkanı'nın yanında kabine üyeleri ve siyasi müttefiklerinin bulunduğu notunu paylaştı.

Bloomberg haber ajansı da 'Erdoğan rahatsızlığı sonrası ilk kez göründü' başlığını tercih etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın nükleer santral töreninde video konferans yöntemiyle konuştuğunu kaydeden Bloomberg, Türk liderin bazı programlarını iptal ettiğini hatırlattı.

'Erdoğan ve Putin Türkiye'nin ilk nükleer santralinde işbirliğini memnuniyetle karşıladı
Amerikan The Wall Street Journal, 'Kremlin, Rus nükleer güç deviyle küresel etkisini genişletiyor' başlığıyla okurlarının karşısına çıktı. Haberde, "Rusya'nın atom enerjisi devi Rosatom, ABD ve Türkiye gibi müttefikleri de dahil olmak üzere dünyanın her yerinde iş yapıyor" denildi.

    Latin Amerika haber ajansı La Prensalatina 'Erdoğan ve Putin, Türkiye'nin ilk nükleer santralinde işbirliğini memnuniyetle karşıladı' derken, liderlerin Akkuyu'daki törene video konferans yoluyla katıldığını bildirdi.

'Çerçevede: Erdoğan, televizyondaki sağlık sorunundan iki gün sonra tekrar televizyonda' başlığını tercih eden Euronews, Cumhurbaşkanı'nın Rus mevkidaşı Putin'le birlikte canlı yayına çıktığını yazdı. Milliyet'te yer alan habere göre, Euronews, Türkiye'nin 14 Mayıs'ta sandık başına gittiğini belirtip Erdoğan'ın bir seçim kampanyasının tam ortasında olduğunu vurguladı.

Türk nükleer santrali neden bu kadar önemli?

Rus internet sitesi news.ru'nun başlığı, 'Erdoğan ve Putin Akkuyu'yu açtı - Türk nükleer santrali neden bu kadar önemli?' oldu. Rosatom yetkilisi Oleg Muratov, şirketin Rusya, Belarus ve ABD dışındaki bir nükleer enerji santraline ilk kez III+ nesil reaktörler kurduğu bilgisini verdi. Muratov, III+ nesil reaktörlerin Fukuşima faciası sonrası güvenlik gereksinimlerini tamamen karşıladığının altını çizdi.

'Büyük bir milli proje'

Fransız radyosu Rfi'nin başlık tercihi ise, 'Rosatom'un inşa ettiği nükleer santral Türkiye'de açılıyor' şeklindeydi. Radyo, nükleer santralin Erdoğan tarafından 'büyük bir milli proje' olarak nitelendiğini bildirdi.

Kaynak:Yeni Şafak


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Dünyanın en büyük havacılık ve teknoloji festivali başlıyorÖnceki Haber

Dünyanın en büyük havacılık ve teknoloji...

Enflasyonu kalıcı olarak tek haneye indireceğizSonraki Haber

Enflasyonu kalıcı olarak tek haneye indi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!