Cezaevleri fabrika gibi çalışıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Cezaevleri fabrika gibi çalışıyor
Cezaevlerinde 58 bin 500 tutuklu ve hükümlü üretim yapıyor... Cezaevlerinde bulunan mahkumlar için 200’den fazla meslekten birini uygulamalı öğrenmek mümkün. İşyurtları ile mesleki eğitim verilen mahkumlar, bin 700 atölye ve tesiste çalışma imkanı buluyor. Her yıl ortalama 58 bin hükümlü ve tutuklu, Adalet Bakanlığı ya da iş birliği yapılan özel sektörde mal ve hizmet üretiyor.

 Çeşitli sebeplerle ceza ve tutukevlerine girenlerin, cezalarını tamamlamalarının ardından iş bulmaları kolay olmuyor.

Bozulan sicile ek olarak mesleki bir becerinin de olmaması, rehabilite olarak hayata yeniden başlangıç yapmak isteyenlerin karşısındaki en büyük zorluk oluyor.

Bunu önlemek ve cezaevlerinde bulunan vatandaşları yeniden hayata kazandırmak adına 1997 yılında Adalet Bakanlığı bünyesinde ‘Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu’ oluşturulmuştu.

2018 yılında yeniden düzenlenen İşyurtları, cezaevlerinde kalanlar için bir meslek edinme ve işgücüne katılma kurumu haline dönüştü. “Dünyaya örnek olma” vizyonuyla hareket eden kurum bir çok mahkum için umut oldu.

367 müdürlüğü var

Türkiye genelinde 162’si kapalı, 98’i açık, 18’i ise kadın cezaevlerinde olmak üzere toplam İşyurdu müdürlüğü sayısı 367’ye ulaştı. Bu müdürlüklerde eğitim tesisleri ve atölyelerin sayısı ise bin 700.

Yıllık ortalama çalışan sayısı ise 58 bin 500 olarak hesaplanırken, işyurtlarında 2023 yılında 50 bin 98 hükümlü ve tutuklu çalışarak üretime katkıda bulundu.

Çalışanlar yine bakanlık tarafından sigortalanıyor.

Cezaevlerinde 58 bin 500 tutuklu ve hükümlü üretim yapıyor

2 yılda 4 bin 596 mahkum meslek edindi

2022 yılında tutuklu ve hükümlülere yönelik 353 ayrı mesleki eğitim düzenlenmişti. 2023’te buna 50 eğitim daha eklendi. 2024’te hedef yine 50 ayrı mesleki eğitim faaliyeti yapılması.

Ayrıca kadın tutuklu ve hükümlülere yönelik olarak 2022’de 29, 2023’te ise 5 mesleki eğitim düzenlendi.

İki yılda toplam 4 bin 338 erkek, 258 kadın hükümlü, mesleki eğitime katılarak belge aldı.  2024 yılında 300 erkek ve kadın mahkumun daha meslek öğrenmesi hedefleniyor.

Cezaevlerinde 58 bin 500 tutuklu ve hükümlü üretim yapıyor

En çok ilgi mobilya ve giyime

İşyurtlarında meslek edindirmeye yönelik eğitimlerin kapsamı 200’den fazla. En çok ilgiyi mobilya ve giyimle ilgili sektörlerle görse de elektrik, elektronik, kişisel bakım ürünleri, biyogaz tesisi yapımı, çiğ köfte, matbaacılık, parke taşı üretimi, resim, Oltu taşı, teraryum, süt ürünleri, besicilik, kuruyemişçilik, mimari restorasyon, oto yıkama, oto tamir, kuaförlük, haşere ilaçlama, restoran işletme gibi pek çok farklı sektöre ilişkin meslek öğrenimi ya da tecrübeni edinimi mümkün.

Kaynak:TRT Haber


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Türkiye'nin tohumda İsrail'e bağımlılığı yokÖnceki Haber

Türkiye'nin tohumda İsrail'e bağımlılığı...

54 ilin ihracatı Ocak - Nisan döneminde arttıSonraki Haber

54 ilin ihracatı Ocak - Nisan döneminde...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!