Hiper Empati Sendromu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hiper Empati Sendromu
Herkesi fazla düşünmenin verdiği zarar: Hiper Empati Sendromu... Empati, sağlıklı ilişkiler kurmak için önemli. Ancak sınırını iyi belirlemek, aşırıya kaçmamaya özen göstermek gerekiyor. Çünkü insanları anlamak için gereğinden fazla çaba harcamak, duygusal çöküntüye neden olabiliyor. Hiper empati denilen bu sendrom başka sorunlara da kapı aralıyor.

 Empati, başkalarının duygusal durumlarını, bakış açılarını anlama, hissettiklerini anlayışla karşılama ve duygusal deneyimlerini paylaşabilme yeteneği olarak kabul edilir.

Yaşam boyunca yüz yüze gelinen birçok sorun karşısında, zor durumda kalan insanları anlamak, onlara yardımcı olmak isteriz. Kimi zaman bir aile üyesi ya da yakın arkadaştır o kişi… Kimi zaman ise hiç bilmediğimiz coğrafyalarda güç şartlarda hayata tutunmaya çalışanlar… Empati kurmak, her zaman var olması istenen bir erdemdir.

Ancak bu duyguları yoğun şekilde yaşamak bir sendroma yol açabiliyor. Bu sendromun adı, hiper empati. Kişinin olağandan fazla duygusal empati yeteneğine sahip olması, çevresindeki insanların duygusal durumlarını aşırı derecede hassas bir şekilde algılaması ve bu duyguları derinden hissetmesiyle kendisini gösteriyor. Hiper empatinin nelere yol açtığını ve nasıl üstesinden gelinebileceğini Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz’a sorduk.

Hiper empati sendromu yaşayan kişilerde spesifik tetikleyiciler, kişisel deneyimlere de dayanabilmektedir.
Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz

Aşırı duyarlılık hiper empatiye kapı aralıyor

“Hiper empati yaşayan bireyler, başkalarının mutluluklarını veya acılarını çok yoğun bir şekilde deneyimler ve bu duygusal deneyimleri kendi hissettikleri gibi yaşarlar” diyerek söze başlıyor Uluğ Çağrı Beyaz. Bunun duygusal bağ kurma yeteneklerinin güçlü olmasıyla açıklanabileceğini belirtiyor. Çevresine karşı aşırı duyarlılık gösteren hiper empati sendromuna sahip kişilerin yaşayabileceği sorunları şöyle anlatıyor:

“Bu durum, kişinin kendi duygusal sınırlarını koruma konusunda zorlanmasına, aşırı stres yaşamasına ve duygusal tükenmişlik hissetmesine neden olabilir. Hiper empati sendromunun etkileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir, ancak genellikle aşırı duygusal yük altında hissetme ve bu nedenle kişisel refahın olumsuz etkilenmesi gibi sorunları içerir.”

 Hiper empati en çok kimlerde görülüyor?

Hiper empati sendromu genellikle duygusal hassasiyeti yüksek kişilerde daha sık görülüyor. Bu durumu yaşayan kişiler, çevrelerindeki insanların duygusal durumlarını derinlemesine hissedebilen, derin ve güçlü duygusal bağlar kurma konusunda istekli ve yetenekleri olan kişiler.

Çevrelerindeki insanları dinleme becerileri yüksek, dış uyaranlara karşı alıcıları açık, aynı zamanda hayır demekte ya da sınır çizmekte zorluklar yaşayanlar da bu durumdan muzdarip olabiliyor. Şefkatli ve etrafına karşı ilgi dolu olan bireylerde daha çok görülebiliyor.

Kaynak:TRT Haber


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kira gelirleri mercek altında 2 milyon konut kontrol edilecekÖnceki Haber

Kira gelirleri mercek altında 2 milyon k...

Gazze'de yaşanan açlık felaketi en fazla çocukları etkiliyorSonraki Haber

Gazze'de yaşanan açlık felaketi en fazla...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!