İspanya'daki Müslüman nüfusu 10 kat arttı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İspanya'daki Müslüman nüfusu 10 kat arttı
İspanya İslam Komisyonu Sekreteri Mohamed Ajana, İspanya'da yaşayan Müslüman nüfusun son 30 yılda 10 kat artarak 2,5 milyonu geçtiğini söyledi.

Ajana, ramazan ayı vesilesiyle İspanya'daki Müslümanların genel yaşamları ve karşılaştıkları sorunlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

"İspanya'da son 30 yılda Müslüman nüfusu 10 kat arttı. Resmi kayıtlara göre 2,5 milyon, resmi olmayan rakamlara göre ise yaklaşık 3 milyon Müslüman İspanya'da yaşıyor." diyen Ajana, geçmişte tamamen göçmenler gibi görülen İspanya'daki Müslüman nüfusun artık İspanyol vatandaşları arasında da önemli yer aldığını kaydetti.

Ajana, ülkedeki Müslümanların 1 milyondan fazlasının İspanyol vatandaşı olduğunu, bunların bir kısmının vatandaşlık alan göçmenler, diğer kısmının da kökenlerinin tamamen İspanyol olduğunu ifade etti.

Fas, Pakistan, Bangladeş, Senegal ve Cezayir kökenli Müslümanların çoğunlukta bulunduğunu anlatan İslam Komisyonu Sekreteri, İspanya'daki Müslüman nüfusun çoğunluğunun Katalonya, Valensiya, Endülüs ve Madrid gibi endüstrisi gelişmiş bölgelerde yaşadığı bilgisini paylaştı.

"Ramazan programlarımıza Müslüman olmayan komşularımızı da davet ediyoruz"

Ajana, ayrıca İspanya'da mevcut durumda Müslüman toplumuna hizmet veren 53 İslam federasyonunun bulunduğunu ve 15'i büyük olmak üzere 2 bin kadar cami veya mescit olduğunu belirtti.

 "Her şeye rağmen nefret söylemlerine karşı her zaman dikkatli olmak gerekiyor"

İspanya'nın siyasi yapısı gereği merkezi hükümet, özerk yönetim ve belediyelerin kendi içlerindeki farklı uygulamaların çözüm süreçlerinin yavaş ilerlemesine neden olduğunu söyleyen Ajana, buna rağmen dini özgürlük ve sosyal haklarda geçmişe nazaran önemli yol katettiklerini vurguladı.

Ajana, mevcut haklar gereği en az 10 Müslüman öğrencinin olduğu her okulda bir İslam din dersi öğretmeni talep etme hakkının bulunduğunu, kuzeydeki Galisya, Cantabria, Asturias ve Navarra dışında ülke genelindeki tüm bölgelerde toplam 148 İslam din dersi öğretmeninin görev yaptığını anlattı.

 

Kaynak:TRT Haber


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yurt içinde 60 milyon 904 bin 499 kişi oy kullanacakÖnceki Haber

Yurt içinde 60 milyon 904 bin 499 kişi o...

Finansal Hizmetler Güven Endeksi yükseldiSonraki Haber

Finansal Hizmetler Güven Endeksi yükseld...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!