Marmara'daki deprem İstanbul'u etkileyecek fay üzerinde değil

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Marmara'daki deprem İstanbul'u etkileyecek fay üzerinde değil
Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Özmen, Gemlik Körfezi'nde meydana gelen 5,1'lik depreme ilişkin, "Marmara Denizi'nin güney kıyılarında asıl İstanbul'u etkileyecek bir fay üzerinde değil de başka bir fay üzerinde meydana gelen deprem olduğunu söyleyebiliriz" dedi.

 Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 10.42'de Marmara Denizi'nde 5,1 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Bursa'nın Mudanya ilçesinin 4,73 kilometre açığındaki sarsıntının, deniz yüzeyinin yaklaşık 8,98 kilometre derinliğinde oluştuğu belirlendi. Deprem, İstanbul ve çevre illerde de hissedildi.

 

    “AFAD ve valiliğin yapacağı açıklamalara dikkat etmek lazım. 5,1 büyüklüğündeki #depremin artçısı aslında 4,5. Ana şok olarak kabul edersek 5,1’i bunun ardından artçı şoklar mutlaka olacaktır.”

 Olası İstanbul depremini tetikler mi?

5,1 büyüklüğündeki bir depremin başka bir fay hattını tetiklemesi mümkün değildir. Söylemesi zor fakat kesinlikle sakin kalınmasında fayda var. AFAD ve Valiliğin yapacağı açıklamalara dikkat etmek lazım. Bu aralar biraz daha depreme duyarlı olup neler olacağını daha detaylı bir şekilde takip etmekte fayda var. Asıl olan sakin davranmak, en azından bir süre evlerin dışında durulması önerilebilir.

İstanbul için değil de Mudanya, Gemlik, deprem merkez üssüne yakın olan yerlerde evlerine güvenmiyorlarsa, riskli olduğunu düşünüyorlarsa dışarıda da bekleyebilirler bir süre. Fakat evlerine güveniyorlarsa, sağlam olduğunu düşünüyorlarsa normal hayatlarına devam etmeleri önerilir. Deprem biliminde maalesef bir deprem olduktan sonra bunun ardından daha büyüğü gelecek mi, bu en büyük deprem miydi bilgisini verme şansını bize bilim vermiyor. Bölgenin deprem tehlikesini hepimiz biliyoruz. Deprem tehlike ve riskinin büyük olduğunu biliyoruz.

Artçı depremlerin olma olasılığı yüksek

5,1 büyüklüğündeki depremin artçısı aslında 4,5. Bu büyüklüğe yakın büyüklükteki depremlerin de ilerleyen saatler içerisinde veya günler içinde olma olasılığının oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz. 5,1'i ana şok olarak kabul edersek bunun ardından artçı şoklar muhakkak olacaktır.

 

Kaynak:TRT Haber


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gazze Filistinlilerindir, ebediyen de öyle kalacaktırÖnceki Haber

Gazze Filistinlilerindir, ebediyen de öy...

Memur ve emeklinin maaş zammı netleşiyorSonraki Haber

Memur ve emeklinin maaş zammı netleşiyor

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!