Netanyahu Gazze kasabı olarak yargılanacak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Netanyahu Gazze kasabı olarak yargılanacak
Başkan Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi'nde İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesinin (İSEDAK) 39. Bakanlar Oturumu Açılış Programı'nda konuştu.

Başkan Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi'nde İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesinin (İSEDAK) 39. Bakanlar Oturumu Açılış Programı'nda konuştu.

Başkan Erdoğan, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları karşısında sessiz kalanlara tepki göstererek, "Batı adeta İsrail'e daha fazla çocuk öldürülmesi için şartsız destek veriyor." dedi. Başkan Erdoğan, Gazze'nin Filistin toprağı olduğunu belirtirken, "Netanyahu bir savaş suçlusu olmasının ötesinde kesinlikle "Gazze Kasabı" olarak da yargılanacaktır" ifadelerini kullandı.

"KÜRESEL BARIŞI KORUMAK İÇİN KURULAN BM, KENDİ ÇALIŞANLARINI DAHİ İSRAİL'İN BARBARLIĞINDAN KORUYAMIYOR"

Konuşmasında Gazze'de yaşanan katliama değinen Erdoğan, "Gazze başta olmak üzere işgal edilmiş Filistin topraklarında büyük bir vahşetin yaşandığı bu günlerde sergileyeceğimiz işbirliği çok daha önemli hale geliyor. İsrail'in 7 Ekim'de başlayan katliamları, esir takasları sebebiyle 6 gün süren fasılanın ardından yeniden hızlandı. Sivilleri ve sivil yerleşim yerlerini hedef alan İsrail saldırılarında 16 binin üzerinde şehit ve 36 binin üzerinde yaralı verildi. Şehitlerimize Alllah'tan rahmet, yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyorum. Gazze'de şehit edilen her 3 kişinden 2 sini çocuklar, bebekler ve kadınlar oluşturuyor. Kendilerinden haber alınamayan Gazzeli sayısı 6 bin 500 'ü geçti. İsrail zulmünün kurbanları arasında 73 gazeteci ve 100 üzerinde Birleşmiş Milletler (BM) görevlisi de var. Öyle bir tablo ki küresel güvenlik ve barışı korumak için kurulan BM, kendi çalışanlarını dahi İsrail'in barbarlığından koruyamıyor" ifadelerini kullandı.

"İSRAİL'E ADETA DAHA FAZLA ÇOCUK ÖLDÜRMESİ İÇİN ŞARTSIZ DESTEK VERİYORLAR"

Batılı ülkelerin İsrail'in saldırıları karşısındaki tutumunu eleştiren Erdoğan, "Avrupasından Amerikasına kadar insan hak ve hürriyetlerinin savunuculuğunu yapan güçlerin içine düştükleri acziyet ise daha vahimdir. Bu ülkeler adeta İsrail'e daha fazla çocuk öldürmesi, hastane, okul ev vurması, daha fazla masum kanı dökmesi için şartsız destek veriyor. Uluslararası basın kuruluşları Gazze'de öldürülen meslektaşları için tek bir cümle kuramıyor. İsrail'e karşı tek bir eleştiri getiremiyor. Oysa bunlar bize yıllarca demokrasi ve hukuk dersi vermişlerdi. Söze her başladıklarında basın özgürlüğünden bahseden bunlar değil miydi? Fail Müslüman olunca ortalığı ayağa kaldıranların hepsi bugün İsrail'in hoyratça sergilediği katliamlara kör ve sağır kesilmiş durumdalar. İsrail saldırılarında fiziken ölenler Filistinliler olabilir ama bu zulme destek vererek veya sessiz kalarak İsrail'in safında yer alan her kişi kurum ve ülkenin gururla önümüze koyduğu o şatafatlı ideolojileri, sözleşmeleri, beyannameleri, ilkeleri yerle yeksan olmuştur. Bunca masumun ölümünü sessizce geçiştirmeye, hatta Hamas bahanesi ile meşrulaştırmaya çalışanların artık insanlığa söyleyecek tek bir sözleri dahil kalmamıştır. Arkasındaki riyakarlığı biliyor olsak da insanlığın ortak çıkarına hizmet edebileceği ümidiyse hüsnüniyet ile baktığımız bütün bir 20'inci yüzyıl tasarımının gözlerimizin önünde çöküşünü izliyoruz. Yazık demekten kendimizi alamıyoruz. Her dönemin kapanışı ve yenisinin inşası süreci gibi önümüzdeki yıllar da çok sancılı sıkıntılı, kanlı ve risklerle dolu olacaktır. Bu süreci kendimizle birlikte dostlarımızın ve kardeşlerimizin tamamı içine en büyük kazanımlar tebdil etmek bizlerin elindedir. Bunun için daha çok çalışma azmindeyiz" şeklinde konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Van'da 4,6 ton toz esrar ele geçirildiÖnceki Haber

Van'da 4,6 ton toz esrar ele geçirildi

Gazze Filistinlilerindir, ebediyen de öyle kalacaktırSonraki Haber

Gazze Filistinlilerindir, ebediyen de öy...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!