Trakya enerjide merkez olacak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Trakya enerjide merkez olacak
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Silivri'deki Avrupa'nın en büyük gaz deposu açılış töreninde açıklamalarda bulundu. Trakya'nın enerjide merkez olacağının altını çizen Erdoğan, "Putin ile önemli görüşmelerimiz oldu. Adımlarımızı attık atıyoruz" dedi. Türkiye'de yeni müjdelerin paylaşılabilmesi için gece gündüz çalışmaların sürdüğünü belirten Erdoğan, en kısa sürede günlük petrol üretimimizin 10 bin varile çıkarılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Silivri Yeraltı Doğalgaz Depolama Tesisi Kapasite Artış Töreni'nde önemli açıklamalarda bulundu. Avrupa'daki en büyük yer altı gaz depolama tesisinde kullanılan malzemelerin yerli ve milli olarak üretildiğini belirten Erdoğan, tesisin Türkiye'nin en yoğun tüketim döneminde bile talebin 4'te 1'ini tek başına karşılayabilecek kapasitede olduğunu söyledi.

Türkiye'nin doğal gaz keşfi ve işletmesi yanında depolama alanında da en güvenli seviyeye getirene kadar yatırımların hız kesmeden devam edeceğinin altını çizen Erdoğan, Avrupa'da yaşanan enerji krizinin Türkiye'de yaşanmaması için her türlü tedbirin alındığını ve alınmaya da devam edeceğini söyledi.

Türkiye'de yeni müjdelerin paylaşılabilmesi için gece gündüz çalışmaların sürdüğünü belirten Erdoğan, en kısa sürede günlük petrol üretimimizin 10 bin varile çıkarılacağını söyledi. Trakya'nın enerjide merkez olacağının altını çizen Erdoğan, "Putin ile önemli görüşmelerimiz oldu. Adımlarımızı attık atıyoruz" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Silivri Yer Altı Doğal Gaz depolama tesisinin yeni fazıyla 4,6 milyar metreküpe ulaşan toplam kapasitenin ülke ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Avrupa'daki en büyük yer altı depolama tesisi haline gelmiştir. Bu tesisi biz kurmuştuk.

Tüm bu çalışmalarda kullanılan malzemeler yerli ve milli olarak üretilmiş, böylece ülkemizin gaz depolama alanındaki teknoloji birikimine katkı sağlanmıştır. Tesis günlük 45 milyon metreküp enjeksiyon ve 75 milyon metreküp geri üretim kapasitesine sahiptir. Ülkemizin en yoğun tüketim döneminde bile talebin 4'te 1'ini tek başına karşılayabilecektir.

Ankara Tuzgölü'ndeki kapasite genişletme çalışmaları tamamlandığında orada da benzer orana ulaşacağız. Silivri tesislerimizin yeni fazının hizmete girmesinde emeği geçen bakanlık, kurum, yüklenici firmaları tebrik ediyorum.
"TÜRKİYE'NİN EN ÜST LİGE ÇIKARACAĞIMIZ YENİ BİR DÖNEME GİRİYORUZ"

Ülkemizi Doğal Gaz keşfi ve işletmesi yanında depolaması alanında da en güvenli seviyeye getirene kadar yatırımlarımız devam edecektir. Kısa ve orta vadede enerji krizinin Avrupa'da yol açtığı sıkıntıların ülkemizde yaşanmaması için her türlü tedbiri almayı sürdüreceğiz.

Türkiye Yüzyılı ile milletimize gelecek vizyonu sunduk. Ülkemizi her alanda dünya ile rekabet edebilir seviyedeki hedeflerimizi kamuoyuyla paylaştık. 20 yıla sığdırdığımız emeklerimizin meyvelerini toplamaya başlayarak ülkemizi en üst lige çıkaracağımız yeni bir döneme giriyoruz.

Hükümete geldiğimizde kısır hesapların, kavgaların, krizlerin içinde sıkışıp kalan Türkiye vardı. Stratejik, beşeri potansiyeli bu sancılı tablo içinde adeta heba ediyorduk. Türkiye'nin istikametini güven ve istikrar iklimine döndürecek ülkemizi bu girdaptan kurtardık. Birilerinin ısrarla önemsizleştirmeye çalıştığı dev yatırımlarla ekonomimizi sürekli büyüttük.

"DÜNYANIN EN BÜYÜK 17. ARZINI SUNAN ÜLKEYİZ"

Yatırımı, istihdamı, üretimi, ihracatı destekleyerek cari fazla yoluyla bu büyümeyi 85 milyonun tamamının hayatına yansıttık. Son dönemde maruz kaldığımız siyasi, sosyal ve ekonomik saldırılara karşı verdiğimiz mücadeleyi ekonomi programımızı daha güçlü hale getirerek tahkim ettik. Türkiye kendi vatandaş ve sanayisine sunduğu enerji ile dünyanın en büyük 17. arzını sunan ülkedir.
"PETROL ÜRETİMİMİZ 100 BİN VARİLE ÇIKARILACAK"

160 milyon ton eşdeğer petrol enerji arzımız var. Bunun 2021'de 51 milyar dolara yakın maddi değeri bu yıl 81 milyar dolara ulaşacak. Yerli ve yenilenebilir kurulu gücümüzü yüzde 65 seviyesine getirmemize rağmen enerjide ciddi dışa bağlılık söz konusudur. Doğal gazda ihtiyacı karşılamadan ülkemizi arzu ettiğimiz kalkınma seviyesine çıkarabilmemiz mümkün değildir.

Türkmenistan'daydık. Oradan ülkemize gerek doğal gaz gerekse enerji naklini gerçekleştirmek üzere görüşmeler yaptık. Üçlü zirve yaptık. Hamdolsun aramızda kararlılığımızı ortaya koyduk. Böylece nüfusumuzun yüzde 85'ine yakınını doğal gaza kavuşturduk. Dünyanın en geniş sondaj filosunu kurarak Karadeniz'de 540 milyar metreküplük ülkemizin en büyük doğal gaz rezervi keşfini yaptık. Bu doğal gazı milli şebekeye aktarmak için hummalı çalışma yapıyoruz. Yeni keşiflerin müjdesini paylaşmak için de çalışıyoruz. Petrolde de yeni sondajlar yapıyor, eski kuyuları tekrar kontrol ederek üretime kazandırıyoruz. En kısa sürede günlük petrol üretimimizi 100 bin varile çıkarak ardından daha büyük keşif ve üretimler için yolumuza devam edeceğiz.

Kaynak:TGRT Haber


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Adayımız senaryolarla belirlenemezÖnceki Haber

Adayımız senaryolarla belirlenemez

Çeşitli suçlardan aranan 241 kişi yakalandıSonraki Haber

Çeşitli suçlardan aranan 241 kişi yakala...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!