Türkiye'nin ilk uçak gemisi!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Türkiye'nin ilk uçak gemisi!
110 SİHA'lı ilk Türk uçak gemisi: Görev yeri Yunan'ın uykularını kaçıracak

İstanbul Sedef Tersanesi'nde yapımı süren ilk uçak gemisi "TCG Anadolu" ana tahrik ve sevk sistem entegrasyonunun tamamlanmasının ardından liman test hazırlıkları için cep rıhtımına alındı.


Savunma Sanayi Başkanlığı'ndan alınan bilgiye göre, Türkiye'nin ilk yerli ve milli savaş uçak gemisi "Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu"nun Tuzla Sedef Tersanesi'ndeki inşasında çalışmalarında sona yaklaşıldı.

Geçen yıl denize indirilen geminin inşasının bu yıl içinde tamamlanması bekleniyor. İnşa çalışmalarında bugün de yeni bir aşamaya geçildi. TCG Anadolu, ana tahrik ve sevk sistem entegrasyonunun tamamlanmasının ardından, liman test hazırlıkları için kendisi için hazırlanmış cep rıhtımına alındı.

TCG ANADOLU'NUN ÖZELLİKLERİ

Türk Deniz Kuvvetleri'nin amiral gemisi olarak nitelendirilen TCG ANADOLU 232 metre uzunluk, 32 metre genişliğe sahip.


58 metre yüksekliği bulunan Anadolu'nun bin 410 metrekare tank, konteyner gibi ağır araçlar için ağır yük garajı mevcut.

Gemide ayrıca bin 165 metrekare gemi havuzu, bin 880 metrekare hafif yük garajı, 6 iniş alanı ile bir uçuş rampasına sahip 5 bin 440 metrekare uçuş güvertesi, 900 metrekare hangar yer alıyor.

Anadolu, ayrıca 6 adet F358, 4 adet Atak helikopteri, 8 adet orta yük nakliye helikopteri, 2 adet seahawk genel maksat helikopteri ve 2 adet insansız hava araçlık kapasiteye sahip bulunuyor.

Türkiye'nin en büyük savaş gemisi, dünyanın da ilk SİHA gemisi olacak TCG Anadolu hızla göreve hazırlanıyor. Test aşamalarının ardından hava ve kara araçlarının bir bir yerini aldığı dev gemiye yerli imkanlarla geliştirilen ekipmanlar da monte edilmeye başlandı. Mavi Vatan'a adeta kalkan olacak gemiye yönelik havadan çekilen son görüntülerdeki bir detay ise heyecana yol açtı. Yapılan ekleme ile gemi savaş gemisi formundan çıkıp bir uçak gemisi haline de dönüşebilecek. Savunmadaki Türkler programı bu hafta savunma alanında 2023'e damga vurması beklenen TCG Anadolu'daki son hazırlıkları gündemine aldı.

 

Kaynak:DHA - Demirören Haber Ajansı


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Karadeniz gazını hanelere vermeye başlıyoruzÖnceki Haber

Karadeniz gazını hanelere vermeye başlıy...

Avrupa'nın karanlık yüzü İslam düşmanlığıSonraki Haber

Avrupa'nın karanlık yüzü İslam düşmanlığ...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!