Bilişim teknolojileri öğretmenlerinden Kovid19 ile mücadeleye anlamlı katkı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bilişim teknolojileri öğretmenlerinden Kovid19 ile mücadeleye anlamlı katkı
Afyonkarahisar ın Bayat ilçesinde sağlık çalışanları için daha önce yüz koruyucu siperlik üreten iki öğretmen, ateş ölçümü sırasında hastalarla sağlık çalışanlarının temasını en aza indirmek amacıyla telefonla kontrol edilebilen "robot" geliştirdi Öğretmenlerden Hakan Cik: "Tasarladığımız robot sayesinde hastaneye gelen hastanın ateşi personelle hiç temasa girmeden ölçülüyor. Böylece sağlık çalışanlarımız, tüm tedbirleri alarak Kovid19 riski bulunan hastayı diğer hastalardan ayırarak muayene ediyor"

AFYONKARAHİSAR (AA) CANAN TÜKELAY Afyonkarahisar'da iki bilişim teknolojileri öğretmeni, ateş ölçümü sırasında yeni tip koronavirüs (Kovid19) riski bulunan hastalarla sağlık çalışanlarının temasını en aza indirmek amacıyla telefonla kontrol edilebilen "robot" tasarladı.

Bayat Mete Tan Devlet Hastanesinde Kovid19 ile mücadele kapsamında sağlık çalışanlarının hastalarla temas etmemesi için yapılacak çalışmalarla ilgili olarak Kaymakamlık tarafından Vefa Sosyal Destek Grubunda "Bilişim ekibi" oluşturuldu.

Ekipte yer alan Bayat Şehit Bahadır Özenç Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü ve Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Hakan Cik ile Cumhuriyet Ortakokulu Müdürü ve Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Ferhat Sayılı, önce 3 boyutlu yazıcı ile yüz koruyucu siperlik yaparak Bayat Mete Tan Devlet Hastanesine teslim etti.

Sağlık çalışanlarının hastaneye gelen riskli hastalarla temas etmemesi için ateş ölçümü yapabilen "robot" tasarlamak amacıyla kolları sıvayan iki öğretmen, iki haftalık çalışmalarının ardından telefonla kumanda edilen "robot" yapmayı başardı. Test aşamaları tamamlanan "robot", hastane yetkililerine teslim edildi.

"Hastanın ateşi personelle hiç temasa girmeden ölçülüyor"

"Robot"la hastane girişinde ateşi ölçülen hastaların, bilgisayar ekranındaki testi doldurmalarının ardından triyaj yazılımı ile riskli olup olmadıkları tespit ediliyor.

Tasarımı yapan öğretmenlerden Hakan Cik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kovid19'la mücadeleye destek olmak için ilk etapta 3 boyutlu yazıcıyla 45 siperlik ürettiklerini söyledi.

Hastaneden gelen "sağlık çalışanlarının hastalarla temasını azaltacak araç" talebi üzerine "robot" tasarımını gerçekleştirdiklerini aktaran Cik, "Tasarladığımız robot sayesinde hastaneye gelen hastanın ateşi personelle hiç temasa girmeden ölçülüyor. Hasta ilk geldiği zaman telefonla yönetilen robot, sağlık çalışanı tarafından hareket ettirilerek ateş ölçümü gerçekleştiriliyor." dedi.

Ateş ölçümünün ardından hastanın, bilgisayar ekranına aktarılan sorulara yanıt verdiğini anlatan Cik, "Sorular cevaplandıktan sonra bir rapor çıkıyor. Sistem, bu raporu ilgili doktora yönlendiriyor. Böylece sağlık çalışanlarımız, tüm tedbirleri alarak Kovid19 riski bulunan hastayı diğer hastalardan ayırarak muayene ediyor." diye konuştu.

Öğretmenlerden Ferhat Sayılı ise Bayat Kaymakamı Ömer Tekeş'in destekleriyle yürüttükleri çalışmada, hastaları sağlık personeliyle yüz yüze gelmeden ayırt etmeyi başardıklarını belirtti.

Sayılı, Kovid19 ile mücadelede ellerinden gelen her türlü çalışmayı yaparak sağlık çalışanlarına yardımcı olmaya çalıştıklarını kaydetti.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sultanbeyli Vefa Sosyal Destek Grubu, bin yardım kolisi dağıttıÖnceki Haber

Sultanbeyli Vefa Sosyal Destek Grubu, bi...

İngiltere Başbakanı Johnson, 22 gün sonra görevine döndüSonraki Haber

İngiltere Başbakanı Johnson, 22 gün sonr...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!