Bekir BAŞYURT

Bekir BAŞYURT

Mail: bekirbasyurt@hotmail.com

Bütün Yollar Neden Roma'ya Çıkar?

Bütün yollar Roma'ya çıkar" çok bilinen sözdür..

 

Zannedilir ki,  İtalya'nın başkenti Roma için söylenmiştir..

 

Ama, kastedilen Roma, Nouva.. yani Yeni Roma, yani Konstantinople, yani İstansul'dur..

 

Başka bir ülkede olsa, ışıklarla aydınlatılan, özel önem verilen bir müthiş turizm cazibesi ve para basma makinesi haline getirilecek olan bu

"Milion Taşı" Ayasofya'nın karşısında pek de fark edilmeden, turizm değeri bilinmeden..boynu bükük öylece durmaktadır..

 

Bizans İmparatoru Büyük Konstantin

(272- 337), sadece 5-10,00 kişinin yaşadığı o zamanki adı ile Bizantium'u, Roma İmparatorluğu'nun başkenti yapmak ve yeni bir şehir yaratmak için 324 yılında kolları sıvar ve surlar içinde, yedi tepeli olan şehri..önce 14 bölgeye ayırıp, bir şehir planı yaparak, yeni inşa faaliyetlerine başlar..

 

Büyük bir saray (İmparatorluk Sarayı),

 

Senato Sarayı,

 

Aya İrini Kilisesi,

 

Kutsal Havariler Kilisesi (bugün yerinde Fatih Camisi vardır),

 

Ayasofya (Konstantin başlar, ama bitiremez),

 

33,000 kişilik dev bir Hipodrom,

 

Su kemeri,

 

Kendi adını taşıyan heykellerle süslü bir meydan (Çemberlitaş),

 

Annesi Augusteum adına, bir meydan inşa edilir ve şehir ülkenin her tarafından getirilen antik sanat eserleri ile süslenir..

 

Şehrin korunması için yapılmış olan eski surlar da yıkılır ve yerlerine bugün hiçbir izi kalmayan 'Konstantin Surları' inşa edilir..

 

Ayrıca Ayasofya'nın önünden başlayarak 'Mese' adıyla büyük bir bulvar (bugünkü Divanyolu Caddesi) açılır..

 

Altı yıl süren faaliyet sonunda ortaya muhteşem ve modern bir şehir çıkar..

 

11 Mayıs 330 pazartesi günü geldiğinde yapılan büyük bir törenle Byzantium, Roma İmparatorluğu'nun başkenti olur ve şehre senatonun da kararıyla "Nuova Roma- Yeni Roma" adı verilir. Büyük törenlerle kutlamalar yapılır..

 

İki yıl kadar geriye döndüğümüzde yani inşaatın devam ettiği sırada bir gün baş mimar 'Leontius', İmparator Konstantin'e bir konuyu açar;

 

"-Majeste, imparatorluk ailesi yakınlarının, senatörlerin ve devlet ileri gelenlerinin oturması için Kutsal Havariler Kilisesi'nin olduğu bölgeyi ayırdık..

 

Halk için ayrılan bölge ise Küçük Limanla büyük Liman arası. Gerek küçük Liman ve gerekse Büyük Liman'ın etrafı ticaret erbabına ve denizcilere ayrılmıştır. Daha sonraki yıllarda yerleşim kendi mecrası içinde devam edecektir..

 

Ancak bir noktaya daha işaret etmem gerekecektir. Bizim kanımıza göre Byzantium dünyanın merkezi haline getirilmelidir..

 

Bunun için önce, halen Kudüs'te muhafaza edilen ve İsa tarafından dokunulduğu için kutsal sayılan bir taş vardır; İsmi, "Milion"..

 

Bu taşın getirilip yıkıntı halinde bulunan tapınağın (O sırada henüz Ayasofya yoktur) karşısına yerleştirilmesi uygun olur..

 

Taşın olduğu yer dünyada (0/ Sıfır) noktası sayılmalı ve bütün mesafeler bu noktadan itibaren ölçülmelidir. Eğer bu gerçekleşirse, taşın hemen yanına bir kamu binası inşa edilecektir..

 

Bu binadakilerin görevi başvuranlara, o sıfır noktadan itibaren uzaklığı ve yolları gösteren haritalar satmak olacaktır..

 

 Bir örnek vermem gerekirse, Byzantium'dan Antakya'ya gidecek yolcular ve kervanlar buradan gelip harita satın alacaklar ve Antakya'ya kadar nasıl, hangi yolu takip ederek ve kaç günde gideceklerini bileceklerdir..

 

 Ayrıca, yollar üzerinde konaklama yerleri de işaret edilecektir. Böylece, Byzantium dünyanın merkezi haline gelecektir."

 

Taş, Kudüs'ten getirilerek..Ayasofya'nın karşısına yerleştirilir..1453 yılına kadar o taşın bulunduğu yer; artık Dünyada (0) noktasıdır..

 

Onun için "Bütün Yollar Roma'ya çıkar", sözü Nouva Roma- Yeni roma yani Konstantinople yani İstanbul için söylenmiştir..

Yorum Yazın