Devlet ve millet olarak bu felaketin üstesinden gelebilecek güce sahibiz

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Devlet ve millet olarak bu felaketin üstesinden gelebilecek güce sahibiz
TBMM Başkanı Şentop, "İnşallah devlet ve millet olarak bu felaketin üstesinden gelebilecek güce, kudrete sahibiz; en kısa zamanda bunu başaracağız." dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Türkiye'nin, depremin etkin olduğu coğrafyada yer aldığına işaret ederek, "Bundan sonra daha orta ve uzun vadede, daha kalıcı olarak hangi tedbirlerin alınması gerektiği konusunda da bazı adımlar atılmalı. Atılacak inşallah." dedi.

Şentop, Sur ilçesinde, Dicle Nehri kıyısında 136 dönüm alan üzerinde kurulumu süren çadır kentteki incelemelerinin ardından açıklamalarda bulundu.

Kahramanmaraş merkezli olarak 6 Şubat'ta meydana gelen ve 10 ili etkileyen depremlere, "yüzyılın felaketi" denildiğini anımsatan Şentop, ancak tarihi binaların da yıkıldığı dikkate alındığında, birkaç yüzyıldır gerçekleşmemiş büyüklükte bir felaketle karşı karşıya kalındığını söyledi.

Mustafa Şentop, bölgeye gelip gördükten sonra felaketin, tasavvur edilenden daha büyük olduğunun anlaşıldığını vurgulayarak, "Sadece bizim şahsi yorumumuz, arkadaşlarımızın yorumu değil, Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Direktörü de geldi, bölgeyi gezdi. 'Yüzyılın en yıkıcı afetiyle karşı karşıyayız' diye açıklama yaptı." ifadesini kullandı.

Pazar ve pazartesi, deprem bölgesindeki bazı illeri ziyaret ettiğini, bugün de kalan illere gideceğini anlatan Şentop, devlet olarak daima vatandaşın yanında olduklarını göstermek, taziyelerini ve yaralılara geçmiş olsun dileklerini iletmek için bölgeyi ziyaret ettiğini kaydetti.

Depremlerde yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet, Türkiye'ye başsağlığı dileyen Şentop, "Devletimiz çok hızlı bir şekilde ilk saatlerden itibaren önce arama kurtarma çalışmalarıyla faaliyete geçti. Daha sonra bunlar tamamlandıkça vatandaşlarımızın diğer taleplerini ve ihtiyaçlarını karşılamak üzere yoğun bir şekilde çalışmalar sürdürülüyor." değerlendirmesinde bulundu.

"Vatandaşlarımızın barınma ihtiyaçları karşılanacak"
TBMM Başkanı Şentop, Diyarbakır'daki çalışmalar hakkında bilgi aldığını aktararak, "Burada büyük ölçüde arama kurtarma ve enkazın kaldırılması yönündeki çalışmalar tamamlanmak üzere. Vatandaşlarımızın bilhassa barınma ihtiyacıyla ilgili olarak birçok yerde çadırlar kurulmuş. Burada da şimdilik 1400 daha sonra 2 bin 200'e ulaşacak bir sayıda çadırla vatandaşlarımızın barınma ihtiyaçları karşılanacak." diye konuştu.

Hastanede tedavi altındaki vatandaşları ziyaret ettiğini dile getiren Şentop, böyle büyük felaketin bir daha yaşanmaması temennisinde bulundu.

Kaynak:AA - Anadolu Ajansı


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Daum Adem ailesiyle birlikte hayatını kaybettiÖnceki Haber

Daum Adem ailesiyle birlikte hayatını ka...

Hayat kurtarmaya gittiği deprem bölgesinde kalp krizinden hayatını kaybettiSonraki Haber

Hayat kurtarmaya gittiği deprem bölgesin...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!