İsrail ile karşılıklı ticaretimiz yüzde 50'den fazla azaldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İsrail ile karşılıklı ticaretimiz yüzde 50'den fazla azaldı
Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "7 Ekim'den bu yana İsrail ile karşılıklı ticaretimiz geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 50’den fazla azaldı. Bu tabii ticaret yapanların ve tüketicilerin talepleriyle alakalı" dedi.

 Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) tarafından organize edilen Türkiye-Kuveyt Ticaret Heyeti ve ikili iş görüşmeleri Ticaret Bakanı Ömer Bolat'ın katılımıyla Kuveyt'te gerçekleştirildi.

Ziyaret kapsamında düzenlenen basın toplantısında konuşan Bakan Bolat, Kuveyt’e Bakanlık heyeti, Türk iş dünyasının hemen hemen bütün büyük kuruluşlarının başkan ve yöneticileri ile toplam 150 kişilik iş insanı ve medya mensuplarıyla birlikte geldiklerini dile getirdi.

Türk-Kuveyt Forumu'nun açılışını bu sabah gerçekleştirdiklerini aktaran Bolat, bu forumda iş insanları arasında görüşmeler ve heyetler arası resmi toplantılar yapıldığını anlattı.

"Ticari ilişkilerimizi artırmak isteğimizi belirtmek için buraya geldik"

Yaklaşık iki yıla yakın bir süreden sonra Türkiye'den bakan ve 150 kişilik bir iş dünyası heyetiyle Kuveyt'e gelinmesinin önemine değinen Bolat, "Yeni hükümet bundan beş ay önce kurulduktan sonra bütün dünyada yoğun bir ilgiyle karşılaştık. Türkiye'nin yatırım, lojistik hizmetleri, sanayi ve enerji sektörlerinde çok önemli bir üs ve bölgesel merkez olması konusunda iş dünyası bir fikir birliği içinde. ABD'den Avrupa Birliği'ne (AB), Rusya'dan Afrika ülkelerine, İslam ülkelerinden Körfez ülkelerine, Türki Cumhuriyetlerden Uzak Doğu ülkelerine varıncaya kadar yoğun bir toplantı ve görüşme trafiği içindeyiz. Bu çerçevede, Türkiye'yi ve Türkleri çok seven Kuveytli dostlarımıza da büyük heyet halinde bir gezi düzenleyip onlarla da ekonomik, ticari ilişkilerimizi, yatırım ilişkilerimizi arttırmak isteğimizi belirtmek için buraya geldik." ifadelerini kullandı.

Bakan Bolat, Türkiye'yle Kuveyt arasında çok uzun yıllara dayanan, tarihi, kültürel, dini, siyasi ve ekonomik açıdan mükemmel düzeyde bir ilişki olduğuna dikkati çekerek, dış politika ya da siyasette iki ülke arasında hemen hemen hiçbir zaman ciddi bir görüş ayrılığı olmadığını anımsattı.

 "İsrail ile karşılıklı ticaretimiz yüzde 50'den fazla azaldı"

Bakan Bolat, konuşmasının ardından bir basın mensubunun Türkiye'nin İsrail ve Kuveyt ile olan ticari ilişkilerine yönelik sorusu üzerine şunları kaydetti:

"7 Ekim'den bu yana İsrail ile karşılıklı ticaretimiz geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 50’den fazla azaldı. Bu tabii ticaret yapanların ve tüketicilerin talepleriyle alakalı. Kuveyt ile olan ticaretimizi ise inşallah 5 yılda 5 milyar dolar seviyesine çıkarmak iki taraf için de önemli bir hedef. Bu noktada Türkiye’nin Kuveyt’ten petrol alımını artırması, Kuveyt’in de Türkiye’den daha fazla konfeksiyon, makine, oto yedek parça, demir çelik ürünleri ve savunma projeleri gibi ürünlerden alması bu rakamı çok da uzak olmayan bir gelecekte başarmamızı sağlayacaktır."

Kaynak:TRT Haber


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gazze'yi yaşanılmaz hale getirerek askeri operasyon yürütmek savaş suçudurÖnceki Haber

Gazze'yi yaşanılmaz hale getirerek asker...

Depremlerle ilgili davalarda yeni bir usul uygulanacakSonraki Haber

Depremlerle ilgili davalarda yeni bir us...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!