Malezya Başbakanı Muhyiddin, Kovid19’un APEC’in bölgesel ticaretini derinden etkilediğini söyledi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Malezya Başbakanı Muhyiddin, Kovid19’un APEC’in bölgesel ticaretini derinden etkilediğini söyledi

KUALA LUMPUR (AA) Malezya Başbakanı Muhyiddin Yasin, yeni tip koronavirüs (Kovid19) salgınının, APEC'in ekonomik önceliklerini derinden etkilediğini bildirdi.

Muhyiddin, AsyaPasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Ekonomi Liderleri Görüşmesinin açılışında konuştu.

İnternet üzerinden yapılan görüşmede Muhyiddin, yeni tip koronavirüs salgınının APEC'in önemini dünyaya bir kez daha hatırlattığını belirterek, "Mevcut ekonomik gerileme karşısında kendi yöntemlerimizle ticaret ve yatırım yapmayı sürdürmeliyiz. Hep birlikte bölgemizi hızlı, sürdürülebilir ve kapsayıcı bir ekonomik büyüme yoluna koymak için uğraşmalıyız." şeklinde konuştu.

Muhyiddin, Malezya'nın APEC üyeliği sayesinde bölgeler arası ticaretini giderek güçlendirdiğini dile getirerek, "Malezya, müreffeh gelecek için insani fırsatları en iyi şekilde kullanma prensibinden yanadır. APEC üyeleri olarak toplumlarımızın refahına katkı sağlamak için her şeyi yapmamız gerekmektedir." diye konuştu.

Kovid19 sonrası küresel ekonomik iyileşmede APEC'in önemine dikkati çeken Muhyiddin, "Kovid19 salgını, APEC'in bölgesel ticaretini ve ekonomik önceliklerini derinden etkilemiştir. Salgının ekonomik etkilerini azaltmaya çalıştığımız bu günlerde dünya, küresel ekonomik toparlanma konusunda APEC'in adını daha fazla anmaya başlamıştır." ifadelerini kullandı.

Muhyiddin, APEC'in küresel gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 60'ına tekabül ettiğini belirterek, üye ülkelere birlikte bu dönemde iş birliğini artırma mesajı verdi.

Bu sene ilk defa sanal ortamda gerçekleşen APEC Ekonomi Liderleri Görüşmesine ABD Başkanı Donald Trump, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve üye ülkelerin liderleri de telekonferans yoluyla katıldı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kırklareli’nde bir evde 2 bin litre kaçak içki ele geçirildiÖnceki Haber

Kırklareli’nde bir evde 2 bin litre kaça...

Aydın’da deve sütünden peynir, yoğurt ve ayran yapıldı Sonraki Haber

Aydın’da deve sütünden peynir, yoğurt ve...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!