Türkiye, artık yüksek teknolojili ürünlerin üreticisi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Türkiye, artık yüksek teknolojili ürünlerin üreticisi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Görünen o ki Türkiye’nin tarım teknolojisi, yenilenebilir enerji altyapısı, nükleer enerji yatırımları, savunma sanayisi 6+1'lik masa için tehdit oluşturuyor. Biz ne bunların gerici zihniyetine bakarız ne de ülkemiz üzerinde oynanmaya çalışılan oyunlara müsaade ederiz. Türkiye, artık yüksek teknolojili ürünlerin pazarı değil tasarımcısı, üreticisidir" dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Yükseköğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, ATO Congresium’da Ankara Bilim Üniversitesi ve Türkiye Verimlilik Vakfı tarafından düzenlenen, Türkiye’de verimliliğin artmasına katkı sağlayan ileri düzey yerli ve milli teknoloji ürünlerinin sergilendiği '5'inci Verimlilik ve Teknoloji Fuarı'na katıldı. Fuarın açılışında konuşan Fuat Oktay, Türkiye’nin dijitalleşme adına attığı yeni adımlara değindi. Oktay, "Biz Türkiye olarak Cumhurbaşkanı'mız liderliğinde 'yüksek katma değerli yapısal dönüşüm' ve 'sürdürülebilir ekonomik büyüme' hedefimizi 'milli teknoloji, güçlü sanayi' vizyonuyla hayata geçiriyoruz. Vizyonumuzun alt eksenleri ise sanayide verimlilik artışı, dijital dönüşüm ve bölgesel kalkınmadan oluşuyor. Yapay zeka, nesnelerin interneti, artırılmış gerçeklik, büyük veri, robotik, siber güvenlik ve sensör teknolojileri gibi alanları; geliştirilmesi öncelikli kritik teknoloji alanları olarak belirledik. Bu alandaki girişim ve icatları öncelikli olarak destekliyoruz. 'Türkiye Yüzyılı'na ilerlerken teknoloji odaklı projelerimizi birer birer hayata geçirerek altyapımızı güçlendiriyoruz" dedi.

'YAPAY ZEKA KAPASİTEMİZ 5 KAT ARTACAK'

Fuat Oktay, elektrikli araç piyasasında küresel marka olma hedefiyle hayata geçirilen ve nesnelerin interneti altyapısına sahip olan yerli otomobil Togg'un, 2023 Mart'ında yollarda olacağını hatırlattı. Oktay, Türkiye’nin ilk milli haberleşme uydusu Türksat-6A’nın üretim ve entegrasyon faaliyetlerini de tamamladıklarını, 2023 yılında yörüngesine fırlatacaklarını kaydetti. Oktay, "İlk milli gözlem uydusu 'İmece’nin uçuş modelinin testlerine başladık. Bu uydumuz da 2023’te yörüngesinde olacak. Yeni nesil süper bilgisayarımız 'TRUBA’nın yer alacağı yeni veri merkezimizi 2023 yılında Ankara'da açıyoruz. Böylece ülkemizde yapay zeka alanında yapılacak çalışmalarda kapasitemiz tam 5 kat artacak. Savunma sanayisi altyapımız sağlık teknolojilerini, lojistik altyapımız e-ticareti, otomotiv sektörün bilişim ve otonom sektörleri ve temiz enerji altyapılarını besledikçe katma değeri yüksek üretim kapasitemiz daha da artacak. 2023 yılında teknoloji geliştirme bölgelerinin sayısını 100’e çıkarmayı hedefliyoruz. Dijital devlet çalışmaları sayesinde kamunun elinde bulunan büyük veriyi karar destek mekanizmalarında kullanmak için adımlar atıyoruz. 'Türkiye Yüzyılı'nı dijitalleşmeyle milli teknolojiyle ve inovasyonla yükselteceğiz. Verimlilik artışıyla güçlendirilmiş bir ekonomik model ile 2053 ve 2071’e daha güçlü bir Türkiye taşıyacağız" diye konuştu.

Kaynak:DHA - Demirören Haber Ajansı

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Spor diplomasisine ayrı önem veriyoruzÖnceki Haber

Spor diplomasisine ayrı önem veriyoruz

Maraş depreminde tam 16 ülke sallandıSonraki Haber

Maraş depreminde tam 16 ülke sallandı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!