Van'ın en güzel kedisi Mia'nın yavrularından biri siyah renkli doğdu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Van'ın en güzel kedisi Mia'nın yavrularından biri siyah renkli doğdu
Van'da bu yıl altıncısı düzenlenen Van Kedisi Güzellik Yarışmasında birinci seçilen "Mia"nın 3 gün önce doğurduğu 4 yavrudan birinin siyah olması, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Cana yakınlığı, beyaz ve ipeksi kürkü, aslan yürüyüşü, uzun ve kabarık kuyruğu ve değişik göz renkleriyle öne çıkan Van kedilerinin neslinin korunması ve sayılarının artırılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

Bu amaçla, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezinde koruma altında tutulan ve bu sayede popülasyonları artan Van kedilerinin büyük bölümü doğum yaptı.

Kentte geçen ay altıncısı düzenlenen Van Kedisi Güzellik Yarışması`nda 32 kedi arasında birinci seçilen "Mia" da biri siyah 4 yavru dünyaya getirdi.

YYÜ bünyesindeki "Kedi Villası"ndaki özel odada bakımları yapılan ve takviye gıdalarla beslenmeleri sağlanan "Mia"nın yavrularından birinin renginin siyah olması ziyaretçileri şaşırttı.

Kedi Villası`na gelenler, bembeyaz tüylü yavrular arasında siyah rengiyle dikkati çeken kediyi uzaktan izleyip cep telefonlarıyla görüntülemeye çalıştı.

Merkez Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya, merkezdeki hamile olan kedilerden bazılarının doğumunun sonuna geldiklerini söyledi.

Önceki yıllara göre daha fazla yavru elde edildiğini anlatan Kaya, "Van kedileri nadir de olsa farklı renkte yavru doğurabiliyor. Bu genetik bir durum. Çok normal karşılanması gerekir." dedi.

Mia gibi kaliteli kedi sayısı artıyor

"Mia gibi kaliteli kedi sayısı artıyor"

Doğum yapan "Mia"nın diğer kediler gibi özel odaya alındığını belirten Kaya, şunları kaydetti: "Orijinal Van kedisi yavrusu doğuran her anne bizi çok heyecanlandırır. Mia da bunlardan biri. En güzel kedi seçilen Mia`nın kaliteli yavru doğuracağı garantiydi. Biz de dereceye giren kedimizin yavrularını dört gözle bekliyorduk. Hazırlıklarımızı yaptık, kedimiz de doğum yaptı. Kaç damızlık kedi kaldıracağımızın hesabını yaptık. Van kedileriyle ilgili yaptığımız her iyileştirme bizi bir adım öteye taşıyor. Her sene Mia gibi kaliteli kedi sayısı artıyor."

Farklı renkte dünyaya gelen yavruları zamanla ayırıyoruz

"Farklı renkte dünyaya gelen yavruları zamanla ayırıyoruz"

Yavru kedinin renginin farklı olmasının karışık genlerden kaynaklandığı bilgisini veren Kaya, "Herhangi bir dönemde başka kedilerle karışıp merkezimizde koruma altına alınmış kediler o gen farkını koruyabiliyor. Zaman zaman siyah, gri ve kahverengi tonlarında yavrular doğabiliyor. Mia`da da benzer bir durum söz konusu. Bu normal bir durum, nadir bir özellik değil. Biz orijinal Van kedisi için çalışma yürütüyoruz. Farklı renkte dünyaya gelen yavruları zamanla ayırıyoruz." dedi.

Özel odada tüm bakımlarını yapıyoruz!

Kaynak:TRT Haber


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sakarya’da saldırıya uğrayan doktor yaralandıÖnceki Haber

Sakarya’da saldırıya uğrayan doktor yara...

Sakarya’da Halk Eğitim Merkezi Müdürü ağabeyini öldüren zanlı adliyedeSonraki Haber

Sakarya’da Halk Eğitim Merkezi Müdürü ağ...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!