Nazan Alptekin

Nazan Alptekin

Mail: nznalptekin@gmail.com

Sanal Dünya Paranoyası

Pandemi kısıtlamaları, virüslü hayat, görünmeyen düşman, yasaklar, mesafe, hijyen, maske derken izole ve sanal bir dünyaya hızlı bir giriş yaptık. Bilgisayar ile her ne kadar haşır neşir olsam da bir sürü bilgisayar programı kullanabilsem de ben bile bu kadar sanallığı hazmedemiyorum. Olmuyor. Eksiklik var ve bu tam olarak da duygularla ilgili bir durum. Duygusuzluk…

Sanal dünyada elde kalan tek sıcaklık sevdiklerimizle olan resimlerimiz ve onlara ulaşmak için gerekli telefon numaraları. Peki ya onları da kaybedersek? Kaybetmesek de ya birilerinin eline geçerse? Bütün mahremiyetimiz, bizim için özel olan şeyler…

Başka bir senaryo yazayım size. Kapınıza biri geldi. Size bir şey satacak. Diyor ki “Sana bunu bedava veririm ama istediğim zaman evine girip dolanacağım. Albümlerine bakacağım, nereye gittiğini soracağım, seni rahat rahat gözetleyeceğim.” İzin verir misiniz? Vermez misiniz?

Aslında izin veriyorsunuz…

Cep telefonunuza indirdiğiniz her programla bu dediklerime ve çok daha fazlasına izin veriyorsunuz.

Peki, verdiğiniz bu erişim izinleri ile onlar neler yapabilir?

Öncelikle bir uygulamaya erişim izinleri verdikten sonra, uygulama bilgileri size tekrar açık rıza sormaksızın istediği amaçla kullanmak üzere alabilir ve bulut ortamına yükleyebilir. Bu sebeple, uygulamalara herhangi bir izin vermeden önce bir kez durup düşünmenizi öneririm. Özellikle de bu izinler uygulamanın çalışabilmesi için hayati önem taşımıyorsa. Örneğin, çoğu oyunun rehberinize ya da kameranıza, mesajlaşma uygulamalarının konum bilginize ya da fotoğraf çekerken kullanabileceğiniz popüler bir filtre uygulamasının arama geçmişinize erişime ihtiyacı yoktur.

Uygulama sizden kısa mesaj gönderme izni istiyorsa rahatlıkla sizin adınıza tüm arkadaşlarınıza faturanıza yansıyacak istenmeyen (spam) mesajlar gönderebilir. Veya sizin adınıza ayrıcalıklı ve pahalı “Servislere” kaydolabilir.

Eğer uygulamaya kameranıza ulaşma iznini verirseniz size hiçbir uyarıda bulunmadan her an fotoğraf çekebilir ya da video kaydedebilir. Sonucu düşünmek bile istemeyeceğiniz kadar vahim olur.

Rehberinize ulaşma izni verdiyseniz yasalara uygun hizmetlerin bile suiistimal ettiği bu iznin, dolandırıcılar ve istenmeyen (spam) mesajlar gönderen kişiler için nasıl bir talih kuşu olduğunu siz düşünün.

Konum bilginize erişim sağlandıysa nerede yaşadığınız (gece konumu), nerede çalıştığınız (gündüz konumu) bilgisine ve benzeri bilgilere erişilebilir. Sonucu ne ben yazayım ne siz düşünün… Ama bir başka olumsuzluk da telefonunuzun şarjı bu bilgiye erişim verdiğiniz uygulama tarafından sünger gibi emilir.

Mikrofon izni ile telefonunuzun yakınındaki tüm sesleri kaydedebilir. Tüm aramalarınız, yüz yüze konuşmalarınız ve çok daha fazlası.

Daha birçok erişim izni ve bir çok tehlike… Bunları iptal etmek için uygulama ayarlarınıza bir göz atmanızı tavsiye ederim. (Ayarlar -> Uygulamalar & bildirimler -> Gelişmiş -> Özel uygulama erişimi -> …)

Sonuç olarak telefonunuza indirdiğiniz uygulamalara verilen izinlerin sonuçlarını tekrar düşünmek ve şüpheli herhangi bir talebi doğrudan reddetmek çok önemli.

Çoğu durumda uygulamalar normal şekilde çalışabilmeleri için aslında hiç ihtiyaç duymadıkları izinleri talep ediyorlar. Fakat endişelenmeyin; izinleri reddettiğiniz sürece başınıza kötü bir şeyin gelmesi mümkün değil.

Geçmiş yazılarıma erişim için sizden erişim izni istemiyorum ?http://www.teknikelektrik.com Yazarlar bölümünden erişebilirsiniz.

Aşk’ınız daim, kötülükler ve telaşlar sizden uzak olsun da işleriniz rast gelsin...

Yorum Yazın