Elif E. BAYRAKTAR

Elif E. BAYRAKTAR

Mail: elif.alaca@hotmail.com

Umulur ki Kalpler Yumuşar

"Allah Teala buyurdu: “Ey Ademoğlu! Günahların gök bulutlarına ulaşsa bile af dilediğinde günahlarını bağışlarım. Ey Ademoğlu! Bana şirk koşmaksızın yer dolusu hatalarla gelip huzuruma çıksan, sana yer dolusu, mağfiretle gelirim." (Tirmizî)

 

Bu sene de üç aylara ulaştık hamdolsun. İçinde bulunduğumuz mübarek aylar Allah’a yakınlaşma vesilesidir. İnsan daha iyilikseverdir bu günlerde, sevgi, saygı, şefkat doludur. Daha sabırlı ve hoşgörülüdür insan; öfkesini yener, yoksullara karşı daha duyarlıdır. Bu aylarda -Allah'ın bir lütfudur- diğer aylardan daha yoğun bir yardımlaşma ve bereket artışı vardır. Özellikle Ramazan ayı ile birlikte topluma bir düzen ve huzur gelir. 

 

Kur'an ahlâkı toplumun genelinde daha güzel yaşanır. Allah'ın rahmeti geniştir, ilahi esintiler kalpleri okşar bu aylarda. Umulur ki en katı kalpler de yumuşar.

 

Samimi insan vicdan muhasebesi yapar, kendisini gözden geçirir, hata ve eksiklerini düzeltmeye gayret eder. Kulluk ve ibadetlerinde daha dikkatli olur, sorumluluklarını daha özenle yerine getirmeye çalışır.

 

Kimi insanlar için üç aylar yeni bir başlangıç, bir dönüm noktası olur. Dini hayatına hâkim kılmak için kişi, samimi ve kesin bir niyetle yeni bir sayfa açabilir. O güne dek "bir ucundan" yaptığı ibadetlerinden dolayı Rabbine nasuh bir tevbe edip, daha kararlı olmaya niyet edebilir. Allah bağışlayıcı ve merhamet sahibidir; kullarına sayısız fırsatlar tanır, imkanlar sunar.

 

Mübarek ayların önemli hikmetlerinden biri nefsin eğitilmesidir. Nefis tembelliğe yönlendirir; insanın Kur'an'ı yaşama konusunda kararlı ve iradeli olmasını istemez. Kişi nefsini eğittikçe daha şefkatli ve merhametli olur. Nimetlerin değerini daha iyi anlar, şükrü artar. Zorluklara karşı daha sabırlı ve tevekküllü olur; ahlâkı güzelleşir, ruhu ve imanı derinleşir.

 

Bu özel terbiye insanın tüm hayatına yansır. Böylece insan, Allah'a ve nimetlerine ne denli muhtaç olduğunu, Rabbinin sonsuz gücü karşısında ne denli acz içinde olduğunu daha iyi kavrar. İnsanın, insanî yönü daha ön plana çıkar, kişi karşılaştığı olaylara zahiri bir bakış açısıyla bakmaz, batınını görmeye çalışır.

 

Solunan manevi hava tefekkürü artırır. Allah'ı ve dini anlatmaya, Kur’an ayetlerini hatırlatıp öğüt vermeye, iyiliği tavsiye edip kötülükten sakındırmaya vesile olur. Bunlar birer çağrıdır ve söylenebilecek en hayırlı, en güzel sözlerdir. "Allah'a çağıran, salih amelde bulunan ve: 'Gerçekten ben Müslümanlardanım' diyenden daha güzel sözlü kimdir?" (Fussilet Suresi, 33) buyurur Allah. Unutmamalı ki, ”… Güzel söz O'na yükselir, salih amel de onu yükseltir…” (Fatır Suresi, 10) 

 

Bu aylar tesanüdü artırmamıza, fikir ve görüş ayrılıklarını, kırgınlıkları bir yana bırakmamıza, tek bir beden gibi birlik olup, tüm dünyaya acı ve zulüm yaşatan Deccalî fitne karşısında bir binanın taşları gibi sağlam, yıkılmaz bir duvar oluşturmamıza vesile olsun. Allah bizleri böylece Ramazan’a eriştirsin.

 

Mübarek aylar, hepimize bu yönleriyle yarar sağlasın. Kur'an ahlâkını eksiksiz yaşamaya, birlik, beraberlik, dostluk ve barış içinde yaşamaya başlangıç fırsatı olsun.

 

Yaptığımız duaların kabulünü kuvvetle umut ederiz. Kendisine sarılanları rahmetiyle kuşatan, en küçük işleri bilen, en büyük istekleri yapmaya gücü yeten, her halimizi gören, biz kullarının sesini işiten ve istedikçe bizi değerli kılan Rabbimiz! Aczimizi ve fakrımızı itiraf eder, ‘için için’ dua ederiz;

        

 “Ey Rabbimiz, bize dünyada da güzellik ver, âhirette de güzellik ver. Ve bizi Cehennem ateşinin azâbından koru.” (Bakara Sûresi, 201)

 

***

 

Manevi iklimiyle ruhumuzu kuşatan, barış, sevgi ve dostluğun büyüdüğü günlerin daha başlangıcında gönlümüze hüzün düştü. Devam eden Pençe Kartal 2 operasyonunda bir mağarada başlarından vurularak şehit edilmiş silahsız ve masum 13 vatandaşımızın cesedi bulundu. Canımız yandı. Allah, pislik kahpe PKK’lı teröristlere de yancılarına da destekçilerine de sevicilerine de de lanet etsin!

 

Allah askerimizi, güvenlik güçlerimizi kahpe kurşunlardan, devletimizi kahpe düşmanlardan/hainlerden esirgesin. Terörün kanlı kuyularını kurutsun. Devletimize zeval vermesin. Milletimizin ferasetini artırsın.

 

 

Yorum Yazın