Nurcan Şahin ALEVLİ -Eteğimdeki Taşlar

Nurcan Şahin ALEVLİ -Eteğimdeki Taşlar

Mail: nurcan_alevli52@hotmail.com

104 İmzalı Kepazelik

Bu ülkede hep siyasilerin vurguncu, talancı, halkı ezen kesim olduğu söylenir durur.

Bu eleştirilerin doğru olduğu pek çok durum var elbette.

Ancak 100. yılına yaklaşan Cumhuriyet Türkiye'sinde Erdoğan'a kadar başkomutanlık sıfatının Cumhurbaşkanı'nda olduğu gerçeğini bile fiili olarak hiçbir zaman kabul etmeyen, iktidarlara ayar üstüne ayar verebilen, güç zehirlenmesinin Nirvana’sını yaşamış vesayetçi zihniyetin sahip olduğu imtiyazlar kimsede olmadı aslında.

Çünkü Menderes gibi boynuna yağlı urgan geçirilmiş olan da, Demirel, Ecevit gibi darbe sonucu yıllarca cezaevinde yatmış olan da, iç karışıklıkların, terör, ekonomi gibi konuların hesabını vermiş olan da siyasiler olmuştur.

Erdoğan'a kadar TSK'nın içine yuvalanmış bu vesayetçi kafalar siyasetin hep önünde durdu. Apoletlerini iktidarların gözüne soktu. Yön tayin etti. Peki, hiçbir zararın hesabını verdiler mi? Asla.

Cumhuriyet tarihinde ilk defa hâlihazırda görevi başındaki askere parmak sallama cesaretini bu iktidar zamanında gösterebilen muhalefet, iktidarlara gözdağı verme alışkanlığını üzerinden atamamış asker emeklisi fosillere teşekkürlerini sunuyor ve "Geceyarısı Bildirisinin" samimi bir endişeyle kaleme alındığı algısını vermeye çalışıyor. Bunu da fikir özgürlüğü ve demokrasi kılıfıyla maskeliyorlar.

Velev ki bu 104 Amiralin bazı konularda endişeleri var. Bunun için devlet erkinden randevu alıp kapalı kapılar ardında yüz yüze meramlarını anlatamazlar mıydı? Bunu da toplum üzerinde bir gerginlik oluşturmaması için kamuoyuna "Güncel konularla ilgili kendi birikimlerimizi paylaşarak destek olmak istedik" şeklinde duyuramazlar mıydı?

104 emekli amiralin randevu talebinin geri çevrilmesi olası mı sizce?

Dertleri destek olmak değil ki... Meydan okuma. En kısa tabiriyle meydan okuma...

Bu emekli Amiraller nasıl bir araya gelebildi?

Biz 4-5 arkadaş bir araya gelmek için bir plan yapmaya kalksak kesinleşmiş ortak bir karar almamız saatler alıyor. O halde bu 104 Amirali bir araya getiren akıl nedir?

340 bin lira ikramiye, ömür boyu makam aracı ve şoför artı 12 bin lira emekli maaşı yetmemiş olacak ki ömür boyu saltanat imtiyazlarının da iadesini istiyorlar galiba.

Mehmetçiğin şerefli ismine leke sürmeye kalkan herkes hesabını vermeli. Herkes. Hele hele o ismi kendi omuzlarında apolet olarak taşımış olanlar.

Ülkemizi darbeyle, iç karışıklarla, terörle yavaşlatmaya çalışan şeytani aklın sesi olan herkese öyle bir ders verilmeli ki bir daha hiç kimse aklından geçirmeye dahi cesaret edemesin.

Makale Yorumları

Yorum Yazın