Nazan ALPTEKİN

Nazan ALPTEKİN

Mail: nznalptekin@gmail.com

Ahlaksızlar

 

TDK’ya göre insanın doğuştan getirdiği ya da sonradan kazandığı birtakım tutum ve davranışların tümü ya da kişide huy olarak bilinen nitelik; iyi ve güzel olan nitelikler.

Ahlaklı olmak nedir? Kime göre ahlaklı olunur? Ahlaksız dediğinizde O’nu mu O’nu yetiştireni mi suçlarsınız?

Zaman zaman birisinin suratına seni ahlaksız, seni utanmaz diye bağırmak gelmiyor mu? Belki kendinizi tutamadınız ve haykırdınız, belki ahlakınız el vermedi ve içinizde fırtınalar kopa kopa sustunuz.

Ahlak konusunda sonsuz sayıda cümle yazabilir, söyleyebilir, ipin ucunu felsefeye getirir uzattıkça uzatabilirim. Ama amacım bu değil. Amacım doğruyu söylemek, doğruyu göstermek. Belki bir nebze olsun içinde ahlaki duygusu kalmışlara dokunabilmek.

Bir kişinin huyu ve o huydan dolayı geliştirdiği tutumudur ahlak. O halde huyu değiştirmek zordur ama imkânsız değildir.

Benim çok kızdığım zamanlarda karşımdakine kızgınlığımı dile getirmekten çekinmem onu üzmekten, utandırmaktan, suçluluk hissettirip travma yaratmaktan korkmam benim ahlakımdır.

Ahlaklı olmak hiç zor değil. Olduğunuz zaman elde edecekleriniz çok değerli. Unutmayın sizin hakkınızdaki düşünceler hayatınızın olumlu seyretmesini sağlar.

Nereden çıktı bu konu diyorsunuz, biliyorum. Anlatayım efendim; geçenlerde oturduğum bölgenin tanınmışlarından bir vefat etti. Sosyal medyada anında haber yayıldı. O andan itibaren koca belde lal oldu, dükkanlar kapandı, trafik durdu, ses kesildi. Sabah okunan selâ ile tanıyan tanımayan herkes ağladı. Ömrümde duymadığım bir sesti camiden kulağıma akan. Söylenenleri anlayan anlamayan herkesin gözleri artık söz dinlemez hale geldi.

O gün herkes ölen kişiyi konuşuyordu. İyiliklerini, hak yemeyişini, sevgisini, insanlığını, hal-hatır sorma alışkanlığını, herkesin derdini dert edinişini, insan ayırmayışını…yani ahlâkını konuşuyordu. İşte bugün bunu anlatmak istedim size. (Bu vesile ile değerli insan Özgün Zeytincilik'in sahibi Ahmet Sucu’ya bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum.)

İşinize bakın dostlar, kimse hakkında yargıda bulunmayın, dedikodu yapmayın, iyi insan olun. Geriye bırakacağınız en önemli şey anılacak namınızdır. Bunu unutmayın.

İbadetinizi yaparken iyiyi ve kötüyü, helali haramı, marufu münkeri belirlerken ahlak ile yaşam tarzına dönüştürülmesini, davranış biçimi ve bilinci haline gelmesini sağlarsınız. O yüzden dini tamamlayan ahlaktır.

Yazımı küçüklerim abla nasihati, büyüklerim hoşbeş etme olarak kabul buyursun. Sürçü lisan ettiysem affola.

Aşk’ınız daim, kötülükler ve telaşlar sizden uzak olsun da işleriniz rast gelsin...

Makale Yorumları

 • Gaye Topal12-10-2021 10:56

  Ne kadar da doğru ifade etmişsin dostum.Bu vesileyle ben de Ahmet Sucu beyefendiye ve arkasında güzel şeyler bırakan tüm insanlara Allah'tan rahmet diliyorum.Ne mutlu islamın gerektirdiklerini hayata geçirenlere.

 • Gaye Topal12-10-2021 10:56

  Ne kadar da doğru ifade etmişsin dostum.Bu vesileyle ben de Ahmet Sucu beyefendiye ve arkasında güzel şeyler bırakan tüm insanlara Allah'tan rahmet diliyorum.Ne mutlu islamın gerektirdiklerini hayata geçirenlere.

 • kemal11-10-2021 17:39

  profil fotosuna aldanıp geldim :)) iiyikide gelmişim.

 • mehmet mert11-10-2021 17:37

  Ahlaklı olmak hiç zor değil demişsiniz katılmıyorum. Böyle bir zamanda Ahlaklı olmak onu muhafaza etmek oldukça zorrrrrr

 • osman11-10-2021 17:36

  Geriye bırakacağınız en önemli şey namımızdır. Tabi onunda iyisini bırakalım ki iyi yad etsinler

 • esin11-10-2021 17:35

  farklı bir yazı teşekkürler

 • Zeynep D06-10-2021 14:17

  Ahlaklı olmak hiç zor değil. Olduğunuz zaman elde edecekleriniz çok değerli... Hemde çooooookk

 • Suzan Yaycı06-10-2021 14:15

  Çocuklarınızı bakıcılara değil dedelere annanelere babaannelere bırakın. Bırakın ki onlardan göre göre alsınlar bu kültürü. artık hem baba hem anne işte güçte. akşamın da yorgunluğuyla çocuklar hep arka planda kaldı. aile içi iletişim sıfır. çocukları teknolojinin pençesine kontrolsüzce atıyoruz. Bir çocuk güzel ahlakı ailesinden başka hiçbir yerde tam manası ile alamaz. Güzel Ahlak toplum meselesi olarak devlet nezdinde ele alınmalı

 • elvan kaya06-10-2021 14:09

  "Güzel Ahlak" adında okullarda zorunlu ve baraj ders olmalı. Eskiden beri din kültü ile beraber sunuluyor bu kavram ama din dersinde bir kaç kısa namaz suresi ezberlemekle geçtiği için yine kimse nasiplenemiyor ahlak kısmından

 • hakan karakullukçu06-10-2021 14:03

  "dini tamamlayan ahlaktır." demişsiniz. Peygamber efendimizin bir hadisinde "İslam güzel ahlaktır" sözü islamın bir bütün olarak güzel ahlakla çevrildiğine işaret ediyor. Yani sadece kendini kurtarma derdi ile gece gündüz ibadet etmek değil İslam'ı anlamış ve yaşamış olamayız. Ancak güzel ahlak'la insanların kalbine dokunduğumuzda İslam'ı tam anlamı ile yaşamış ve lisanı hal ile örnek olmuş oluruz.

Yorum Yazın