Nazan Alptekin

Nazan Alptekin

Mail: nznalptekin@gmail.com

Sevgisizliğin İlacı İyilik

Başlığı okuduysanız yazı tam da bunu anlatacak size. Yaşamımız boyunca tanıdığımız insanlar içinde sevdiğimiz-sevmediğimiz veya dostumuz-düşmanımız yelpazesinde binlerce insan vardır. Böyle olması da zaten çok normaldir. Herkesin bir örnek olması, bir duyguya sahip olması beklenemez.

Sevdiğimiz ve dostu olduğumuz kişiler şöyle dursun da sevmediğimiz ve hatta düşmanımız olan kişilerle ne yapacağımızı düşünelim.

Ne kadar uzak durmaya çalışsak da bir şekilde bu insanlarla yolumuz kesişecektir. Hatta kesişmek şöyle dursun belki de onlarla çalışmak veya onları kendi tarafımıza çekmemiz gerekebilecektir. O halde ne yapmalı da onlara kendimizi sevdirmeli veya yanımızda olmalarını sağlamalıyız?

1960’lı yıllarda bu sorunun cevabını bulmak (aslında bulmak demek yanlış çünkü daha önce Benjamin Franklin tarafından zaten bulunmuştu) için psikolog Jon Jecker ve David Landy, yaptıkları çalışmada, deneklerin kendilerinden küçük bir iyilik isteyen bir araştırmacıyı sevme miktarının, bir iyilik istemeyen araştırmacıdan çok daha yüksek olduğunu doğruladılar.

Zaten 18. Yüzyılda bunu kanıtlamıştı. Amerikalı bilim insanı ve siyasetçi Benjamin Franklin, Pennsylvania eyalet meclisinin ikna edilmesi güç ve inatçı bir üyesinin iş birliğini kazanmak istedi. Adamın kütüphanesinde, nadir bulunan ilginç bir kitabın nüshası olduğunu biliyordu ve adama kitabı birkaç günlüğüne ödünç alıp alamayacağını sordu.

Adam bunu kabul etti ve ilerleyen süreçte Franklin ile irtibatını devam ettirdi. Devamında Franklin, kitap ödünç alma tekniğinin başarısını basit bir kurala dayandırdı. “Size bir kez iyilik yapan, onu bir daha hiç zorlamanıza gerek kalmadan bir kez daha yapmaya hazır olacaktır.” Başka bir deyişle, bir kişinin sizi sevme olasılığını artırmak için size bir iyilik yapmasını sağlayın.

Aslında bence konu emek vermeye dayanıyor. Teknik Elektrik’te eski yazılarımdan birinde buna değinmiştim. İnsan için emek verdiği şey değerlidir. Dolayısı ile sizinle arası iyi olmayan, limoni olan hatta düşmanınız olan kişiye bir şey isteyerek kendinize emek verdirirseniz değerli ve vazgeçilmez hanenize olumlu bir puan eklenir.

Ayrıca ilk adımı atarak onlar için küçük bir iyiliği siz de yapabilirsiniz. İnsanlara yapılan iyilikler, arkadaş canlısı olduğunuzu gösterir ve onlara karşı herhangi bir kötü niyet beslemediğinize dair işaret verir. Başkaları için iyilik yapmak, insanların zihninde daha sempatik olmanızı sağlar. En azından, sizin için sahip oldukları ilk düşmanlıkları etkisiz hale getirir.

Ve Benjamin Franklin etkisinin tanımladığı gibi ona iyilik yaparsanız, siz de o kişi hakkında daha olumlu hissetmeye başlarsınız.

İyilik dürtünüzü, kendi çıkarları için kullanmak isteyen insanlara karşı bilinçli olmanız dileğiyle, Aşk’ınız daim, kötülükler ve telaşlar sizden uzak olsun da işleriniz rast gelsin...

Yorum Yazın